Air India vrátí ve středu dreamlinery na komerční linky

15.05.2013


    Dillí 14. května (ČTK) - Indická státní letecká společnost Air India ve středu vrátí na komerční linky letouny Boeing 787 Dreamliner. Tyto stroje byly začátkem letošního roku ve světě vyřazeny z provozu kvůli opakovaným poruchám baterií. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Boeing 787 Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo.

    Výrobce dreamlinerů, americká společnost Boeing, v dubnu sdělil, že letouny jsou po konstrukčních změnách zcela bezpečné a mohou se vrátit do vzduchu. Jako první obnovila komerční lety koncem dubna společnost Ethiopian Airlines. Testovací let uskutečnily v dubnu i japonské aerolinie All Nippon Airways (ANA).

    Společnost Air India má v současné době šest dreamlinerů a objednala si 21 dalších. Indický ministr civilního letectví Adžit Singh dnes uvedl, že aerolinie obnoví ve středu lety Boeingů 787 na domácích linkách a od 22. května i na linkách mezinárodních. Do konce měsíce má být k dispozici všech šest těchto strojů.

    Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. V dubnu úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

    Nejvíce těchto strojů mají zatím k dispozici japonské aerolinie. All Nippon Airways jich mají 17 a konkurenční Japan Airlines (JAL) sedm. Společnost ANA již dříve informovala, že dreamlinery vrátí do běžného provozu 1. června. Počátkem června chce obnovit komerční lety dreamlinerů i JAL.

    Podobně jako Air India mají šest strojů Dreamliner také americké United Airlines, které podle listu USA Today obnoví jejich provoz 20. května. V Evropě s tímto strojem létají zatím jen polské aerolinie LOT. Ty hodlají lety obnovit v první polovině června.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka