Nad Albionem..bez pilotů

16.05.2013


 

V minulých dnech odstartoval ze známého britského letiště ve Wartonu poblíž Prestonu v hrabství Lancashire malý, šestnáctimístný dvoumotorový turbovrtulový stroj BAE Jetstream. Na tom by zdánlivě nebylo nic pozoruhodného, pokud by ovšem na palubě stroje byli cestující, ale především pilot. Stroj ale pět set mil do skotského Prestwicku, kde také bez problémů přistál, absolvoval řízen pokyny pilota, sedícího v pozemním řídícím centru. Safety pilot sice na jeho palubě jako jediná osoba přítomen byl, ale zajistil pouze bezproblémový start a přistání. Zbytek letu v jednom z nejfrekventovanějších vzdušných prostorů světa, britském, si klidně mohl číst noviny.

 

Stroj v rámci posledního zkušebního letu v rámci programu ASTRAEA, Autonomous Systems Technology Related Airborne Evaluation and Assessment, který zašťiťuje National Air Traffic Services ve spolupráci s CAA, zkoumal, jak bude možné v budoucnu zajišťovat bezpilotní lety dopravních strojů ve frekventovaném vzdušném prostoru Albionu. Při letu byl jeho kokpit pochopitelně osazen citlivými senzory a odpovídajícími prvky automatického řízení. „Cílem těchto zajímavých pokusných letů bylo v praxi si ověřit, zda ve značně přeplněném britském vzdušném prostoru mohou létat také různé civilní bezpilotní vzdušné prostředky všech kategorií.

 

Neznamená to ale, že již zítra přijdou piloti britských airlinerů o práci. Zajímavý výzkumný program ovšem již teď daňové poplatníky stál 62 milionů liber,“, dodává k tomu tamější ministr obchodu a energetiky Michael Fallon.

 

--

Pramen

Pilotless flight trialled in UK shared airspace

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka