Třistapadesátka září

16.05.2013

 

Dlouho očekávaná  slavnostní chvíle nastala v pondělí třináctého května před lakovnou Airbusu v Toulouse. Novinářům zde byl poprvé slavnostně představen první letový prototyp Airbusu 350-900 XWB s výrobním číslem MSN001. Šlo o událost o to pozoruhodnější, že nejmodernější airliner světa nedlouho předtím opustil zdejší lakovnu ve velmi hezkém letovém livery. Zhotovení slušivého nástřiku ovšem bylo nemalou výzvou i pro zkušené pracovníky Airbusu.

 

Šlo o první lakýrnické práce na zcela novém typu a technickým oříškem byly zvláště velké winglety na konci pravé i levé vnější části křídel. Zhotovení slušivého laku, které lakovně trvalo týden, v praxi znamená, že stroj začal mílovými kroky směřovat k prvnímu zalétávacímu letu, který je plánován na letošní léto. Nyní do něj firemní technici již instalují sadu letových a dalších měřících přístrojů a zanedlouho začnou ostré pozemní testy včetně prvního pojíždění. Zajímavé je, že prototyp nemá instalována pasažérská sedadla. Jejich váhu zastupují balastní nádrže s vodou a početné pulty s měřící technikou a počítači, umístěné na místech, kde budou v sériových „třistapadesátkách“ sedět pasažéři.

 

Zajímavosti jsou také nouzové výstupní dveře v pravé dolní části přídě. Ty mají při neřešitelných letových obtížích během zkušebních letů sloužit k tomu, aby zkušební piloti a technici mohli případně neřiditelný stroj opustit na padácích. Velmi zajímavé je, že prvními pozemními zkouškami již prochází také další, výrobně již dokončený prototyp s výrobním číslem MSN003.Ten navíc při testech prošel neobvyklými zkouškami odolnosti všech systémů proti zásahům blesků.

 

Pozoruhodné ovšem je, že drak stroje, v jehož revoluční konstrukci převažují různé druhy vysoce vytrvalých umělých hmot nad kovem, má v trupu i křídlech kvůli ochraně před nežádoucím účinkováním blesků zabudovány i kovové síťky, které u něj podobně jako u celokovových strojů vytvářejí tzv. Faradayovu klec

 

--

Pramen

Erster Airbus A350 XWB fertig lackiert

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka