EU umožnila Polsku půjčit peníze ztrátovým aeroliniím LOT

16.05.2013


    Brusel 15. května (ČTK) - Polsko může poskytnout záchranný úvěr 400 milionů zlotých (2,5 miliardy Kč) státním aeroliniím LOT. Varšavě to přechodně umožnila Evropská komise. Aerolinky jsou dlouhodobě ztrátové, hlavně kvůli rostoucím cenám pohonných hmot a konkurenci nízkonákladových společností. Nad vodou je drží hlavně podpora státu.

    EK podle agentury Reuters dnes uvedla, že státní pomoc společnosti LOT dodržuje unijní pravidla, které se týkají restrukturalizace ztrátových společností. Rozhodnutí komise je ale jen dočasné, dokud Polsko v červnu nepředloží úplný plán restrukturalizace.

    Loni polské aerolinky vykázaly ztrátu 157 milionů zlotých (téměř 980 milionů Kč). Firma požádala stát o půjčku ve výši jedné miliardy zlotých a zatím obdržela asi 400 milionů.

    Aerolinky LOT létají od roku 1929 a patří k nejstarším leteckým společnostem na světě. Polský parlament minulý týden schválil návrh zákona, který otevírá cestu k jejich privatizaci. Podle nového zákona již stát nebude muset v aerolinkách držet majoritu, jak tomu bylo dosud.

    Šéf aerolinií nedávno řekl, že firma bude možná muset požádat Varšavu o další půjčku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka