Sledovací systém Tichý strážce vidí i neviditelná letadla

17.05.2013


    Pardubice 16. května (ČTK) - Pardubická společnost ERA dokončila nový typ leteckého radaru Tichý strážce pro odhalení neviditelných letounů. Radar vidí letadla pomocí radiových vln nebo digitálního televizního vysílání. Prototyp otestuje letiště Praha, a možná i armáda. ČTK o tom informovala Lenka Stejskalová Reichová z firmy ERA. Společnost již dříve vyvinula pasivní radiolokátory Věra a Tamara.

    Technologie je schopná sledovat letadla, která se nacházejí v takzvané režimu radiového ticha, protože nevyzařují elektromagnetické pulsy. Nové zařízení potřebuje jen běžné rádiové vysílání v éteru a mobilní anténu se speciálním softwarem. "Pro případ, že by bylo veřejné vysílání vypnuto, pracujeme také na alternativě, kdy systém doplní vlastní, vhodně rozmístěné vysílače," dodal generální ředitel ERA Viktor Sotona. Systém je stejně jako Věra neviditelný pro případného protivníka, protože nic nevysílá.

    Díky vlastnostem nového typu radiolokátoru jej bude možné využít na vojenských misích nebo jako ostrahu hranic. Může také hlídat před teroristickým útokem strategické objekty, jako třeba jaderné elektrárny, či velké sportovní akce. Nový radiolokátor vyzkouší Řízení letového provozu České republiky na letišti v Praze a o novou technologii projevila zájem Armáda ČR.

    "Takto vylepšený systém bude schopen vidět i letadla ve velmi nízkých letových hladinách, a mohl by se tak stát vítaným doplňkem klasických primárních radarů i při řízení civilního letového provozu, případně je úplně nahradit za zlomek nákladů na jejich pořízení a provozování," uvedla Reichová.

    Firma ERA je od roku 2011 členem skupiny Omnipol, v minulosti byla majetkem amerických firem Rannoch Corporation a SRA International. Společnost dodává systémy pro civilní i armádní sektor. Firma má 130 zákazníků ve 46 zemích na celém světě.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka