Syřané se bojí používat silnice, raději volí letadlo

18.05.2013

    Damašek 17. května (ČTK) - Na syrských silnicích je kvůli bojům nebezpečno, takže Syřané se stále častěji spoléhají na letadla. Společnost Syrian Air zažívá nebývalý rozkvět, denně přepraví 3000 lidí a její zástupci přiznávají, že někdy rezervují více letenek, než je míst v letadlech. Informovala o tom dnes agentura AFP.

    "Denně zajišťujeme 20 letů do ciziny a doma. Přepravíme 3000 lidí, což znamená, že volné nezůstává ani sedadlo. Je pravda, že někdy prodáme víc míst, než jich v letadlech je," řekl ředitel pozemních operací společnosti Tárik Vahíba. Podle něj se za dvouletého konfliktu počet vnitrostátních letů znásobil čtyřikrát.

    Většina zemí z bezpečnostních důvodů lety do Damašku zrušila, jako jediná tam létá irácká společnost Iraqi Airways. Syrské aerolinky zajišťují spojení se zeměmi Perského zálivu, ale také Jordánskem, Súdánem, Alžírskem nebo Ruskem. S nadcházejícím letním obdobím společnost ještě navýší spoje do zemí Perského zálivu, protože navzdory bojům prý mnoho Syřanů odletí na dovolenou.

    Mnohem více linek ale přibylo na vnitrostátních letech. V jediném dni podnikli reportéři AFP let z Damašku do východosyrského Kámišlí, přímořské Latákíje a zpět. "Pilotujeme Airbus, ale fungujeme jako trolejbus. Je to nutné, jelikož poptávka je na domácích linkách opravdu velká," říká druhý pilot Firás Smajl. Úředník Mutlak Abbás například letěl letadlem z Kámišlí do 600 kilometrů vzdálené Latákíje k lékaři, protože silnice nejsou bezpečné. Letenka z Damašku do Latákíje stojí 5000 syrských liber (1000 korun). Syrian Air tam a do měst na východě země zajišťuje každý týden 40 letů.

    "Problémy tady ovlivňují chování lidí. V minulosti by je nenapadlo létat, teď je tomu právě naopak - ani je nenapadne jezdit autem," vysvětluje Vahíba.

    Velkým problémem jsou sankce, kvůli nimž se do Sýrie nedostávají náhradní díly a technici stroje udržují v chodu spíše zázrakem, tvrdí pilot Máhir Ísá. Americké ministerstvo financí navíc ve čtvrtek Syrian Air zařadilo na černou listinu a obvinilo ji z přepravy zbraní. Ísá říká, že většinou přepravuje ženy s dětmi.

    Dalším problémem jsou špatné vztahy s Ankarou. Turecko kvůli tomu uzavřelo pro syrská letadla svůj vzdušný prostor. Pro lety do Ruska, k nimž kdysi stačilo přeletět nad Tureckem, nyní musejí posádky volit východní trasu přes Irák, Írán a Kazachstán, což let prodlužuje o dvě hodiny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka