Teroristé s novou identitou mohli díky chybě úřadů odletět z USA

18.05.2013


    Washington 17. května (ČTK) - Teroristé, kteří byli zařazeni do amerického programu na ochranu svědků, mohli využít nové identity a bez povšimnutí letecky opustit území Spojených států. Může za to chyba, kvůli které nebyla jejich jména aktualizována na seznamu nežádoucích osob v komerčních letech. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

    Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že program ochrany svědků nepředal nová jména centru pro odhalování terorismu (Terrorist Screening Center, TSC), které řídí Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

    Tato chyba v komunikaci umožnila "malému, ale významnému" počtu podezřelých či známých teroristů nastoupit na palubu komerčních letadel.

    "Je možné, že známí či podezřelí teroristé mohli odletět ze Spojených států nebo se letecky pohybovat na jejich území a uniknout tak jednomu z hlavních způsobů vlády při identifikaci a pronásledování teroristů," konstatuje zpráva inspektorů ministerstva spravedlnosti. Podle ministerstva již byla zjednána náprava.

    Svědci spojení s teroristickými činy, stejně jako svědci jiných zločinů, mohou již dlouhou dobu požívat ochrany amerických federálních úřadů. To jim dává možnost získat novou identitu a místo pobytu.

    V rámci tohoto programu jsou chráněni kupříkladu ti, kdo spolupracovali při stíhání osob odpovědných za atentát na Světové obchodní středisko z roku 1993, za bombový útok ve městě Oklahoma v roce 1995 či z plánovaného sebevražedného útoku v newyorském metru z roku 2009.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka