Lufthansu u většiny německých měst vystřídá nízkonákladová dcera

18.05.2013

    Praha 17. května (ČTK) - Lety Lufthansy z většiny německých měst postupně přebere nízkonákladový dopravce Germanwings. Německé aerolinie si plánují ponechat pouze spojení z největších základen v Mnichově a Frankfurtu, odkud provozují většinu dálkových letů. Lety z ostatních měst přenechají dceřiným Germanwings. Na dnešním setkání s novináři to řekl mluvčí nízkonákladového dopravce Andreas Engel.

    Germanwings v současnosti přebírají lety mateřské firmy z Hamburku, v létě přeberou lety z Berlína a v příštím roce má následovat provoz z letiště v Düsseldorfu. Restrukturalizace je podle společnosti kromě jiného i odpověď na stávky, kterými si mateřská Lufthansa v minulých měsících prošla.

    Germanwings mají do roku 2015 převzít téměř šest desítek letadel od mateřské firmy včetně posádek. Počet zaměstnanců nízkonákladové společnosti tím vzroste ze současných 1352 na zhruba 2500. V současnosti využívají Germanwings flotilu 35 letadel.

    Lufthansa se od začátku roku potýkala s vlnou stávek vyvolaných zaměstnanci pozemního personálu, kvůli kterým musela zrušit tisíce letů včetně spojení do České republiky. Opakující se protesty personálu skončily teprve po smírné dohodě na začátku května, kdy se odbory s vedením dohodly na kompromisní podobě navýšení platů. Společnost ale dále připravuje restrukturalizační plán, který počítá s úsporami a propuštěním zhruba 3500 lidí.

    "Převod letů na nízkonákladového dopravce je součást řešení," připustil Engel. Germanwings ale podle něj musí prokázat, že bude schopna v tomto novém modelu dosahovat zisků.

    Na spojích do České republiky se letos ještě žádná změna neprojeví, uvedla Jana Mandíková z marketingového zastoupení skupiny Lufthansa. Od příštího roku by ale na místo Lufthansy měly lety do Düsseldorfu létat Germanwings, které dosud obsluhují pouze linku do Kolína nad Rýnem. Lufthansa z Prahy kromě uvedeného Düsseldorfu dále létá do Mnichova a Frankfurtu, těchto linek se restrukturalizace sítě týkat nebude.

    Lufthansa v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala meziroční prohloubení čisté ztráty o téměř 17 procent na 459 milionů eur (12 miliard korun), což firma připisuje rostoucím nákladům na pohonné hmoty a stávkám. V roce 2012 dosáhla společnost čistého zisku 990 milionů eur (25,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 13 milionů eur předloni.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka