Na vrtulníkové show v Hradci byly uzavřeny kontrakty za půl mld.

21.05.2013

    Hradec Králové 20. května (ČTK) - Na výstavě vrtulníků, která se konala v polovině května v Hradci Králové, bylo uzavřeno přes 80 kontraktů s vrtulníky a další leteckou technikou a službami za 25 milionů dolarů (asi půl miliardy korun). Další kontrakty minimálně ve stejné výši by měly být potvrzeny v následujících týdnech a měsících. ČTK to dnes řekl mluvčí výstavy Tomáš Zdechovský.

    Z významných uzavřených kontraktů jmenoval prodej dvou vrtulníků EC 120 v cenách řádu několika desítek milionů korun za jeden stroj. "Dále byly prodány dva malé vrtulníky a podepsána jedna objednávka vrtulníku, prodáno bylo sedm vírníků," uvedl Zdechovský. Další kontrakty se týkaly například dodávek navigačních systémů, systému řízení údržby, leteckých motorů, baterií, nářadí. Obchody byly uzavřeny i na pilotní kurzy a přepravy lidí a materiálu.

    Malé vrtulníky většinou koupili soukromé osoby, konkrétní jména obchodujících stran Zdechovský neuvedl. "Obecně v oblasti vrtulníkové techniky není zvykem zveřejňovat jednotlivé subjekty obchodu pořadatelem výstavy. Většinou dojde ke zveřejnění kontraktu poté, co je samotný vrtulník či materiál dodán, což trvá asi šest až osm měsíců," uvedl.

    Z kontraktů, u nichž se čeká na potvrzení, Zdechovský jmenoval dodávku vrtulníku Bell 429 na Slovensko, předběžný kontrakt na vrtulník Agusta, kontrakty na pilotní kurzy pro 50 lidí, na přepravu osob a materiálu a na nákup dílenského materiálu a navigačních systémů v hodnotě přesahující milion dolarů.

    "Také se na výstavě jednalo o možné dodávce techniky do Bosny a Hercegoviny pro tamní leteckou záchrannou službu," uvedl Zdechovský. Mělo by jít o dva stroje EC 135, přičemž cena jednoho se je kolem 100 milionů korun.

    European helicopter show byla od 9. do 11. května na hradeckém letišti. Představilo se na ní přes pět desítek vystavovatelů, například výrobců vrtulníků a další letecké techniky. Závěrečný den se konala vrtulníková show, kterou vidělo 20.000 lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka