Piloti a stevardky chorvatských aerolinek stávkují proti úsporám

21.05.2013

    Záhřeb 20. května (ČTK) - Piloti a palubní personál chorvatských aerolinek dnes pokračují ve stávce proti plánovaným úsporným opatřením. Stávka trvá už týden a úsporná opatření zahrnují propouštění a snižování mezd. Společnost Croatia Airlines (CA) zaznamenala za loňský rok ztrátu 49 milionů eur (téměř 1,3 miliardy Kč) a její celkový dluh narostl na 132 milionů eur.

    Podle mluvčího aerolinek Davora Janušiče, kterého citovala agentura AFP, ztráty způsobené společnosti během stávky dosáhly 6,5 milionu kun (přibližně 22,5 milionu Kč). Od začátku protestu musela CA rušit každý den kolem 20 letů, což je třetina plánovaných spojů.

    Stávka vypukla kvůli tomu, že se vedení firmy nedokázalo dohodnout s odbory na podepsání nových pracovních smluv. Staré už vypršely v březnu a na nové odboráři odmítli přistoupit, protože podle nich počítají se snížením mezd až o 40 procent.

    Vedení letecké společnosti, jejímž majoritním vlastníkem je stát, podle AFP mimo jiné oznámilo, že v rámci restrukturalizace přijde o práci 200 z 1100 zaměstnanců.

    Chorvatská vláda se v rámci boje s ekonomickou krizí, která zemi sužuje od roku 2009, snaží restrukturalizovat státní společnosti.

    Záhřebský deník Večernji list v souvislosti s děním v Croatia Airlines a s chystanými tvrdými úspornými kroky napsal, že přes krušné hospodářské výsledky na sobě nijak nešetří předseda správní rady Krešimir Kučka. Měsíčně mu prý CA mimo plat hradí různé výdaje v celkové hodnotě asi 2000 eur. Jde o leasing auta, benzin, poplatky za používání mobilního telefonu a o zdravotní pojistku v Nizozemsku, kam jezdí pravidelně jednou týdně za rodinou.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka