Čtyřiadvacítkou z trávy

23.05.2013


    Zajímavá zpráva pro zájemce o nevšední obchodní letouny se objevila těšně před již zahájeným veletrhem obchodních letounů Ebace v Ženevě.

    Příznivci největší a velmi čilé švýcarské letecké firmy Pilatus Aircraft se dozvěděli, že její neobyčejný dvoumotorový bizjet PC-24 bude schopen bez problémů operovat z letišť s nezpevněným povrchem, tedy i z travnatých letišť. „Vývoj našeho nevšedního bizjetu je pro nás velká výzva. Tato kategorie letounů dosud v našem portfoliu zastoupena není. Při jeho vývoji dáváme důraz na to, abychom v novém stroji sloučili vlastnosti našich dosavadních velmi oblíbených víceúčelových a v celém světě rozšířených turbopropů s vlastnostmi STOL s velikostí kabiny, velkou rychlostí a doletem moderních bizjetů.

    Po plánovaném vzletu prototypu na konci roku 2014 vznikne zcela nová, dosud neexistující kategorie dvouproudového víceúčelového bizjetu firmy Pilatus, řízeného jediným pilotem,“  říká Oscar J. Schwenk,  předseda představenstva firmy. Zajímavé je, že již nyní na vývoji nevšedního letounu – první zákazníci jej mají začít užívat v roce 2017 - pracuje dvě stě padesát zaměstnanců, pro brzké zahájení sériové výroby Pilatus přijme dalších čtyři sta pracovníků. Bez zajímavosti není ani fakt, že poslední proudový stroj vlastní švýcarské konstrukce, nadzvukový útočný stíhací letoun FFA 16 v zemi vznikl před více než padesáti lety.

--
Jet-Premiere bei Pilatus
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka