EK vyřešila spor s aerolinkami ze Star Alliance

23.05.2013

    Brusel 23. května (ČTK) - Aerolinkám z letecké aliance Star Alliance se podařilo urovnat spor s Evropskou komisí, který se týkal jejich spolupráce u lukrativních letů přes Atlantik. Komise dnes povolila německé Lufthanse, americké United Airlines a kanadské Air Canada užší spolupráci výměnou za ústupky, díky kterým se zvýší konkurence u letů mezi Frankfurtem a New Yorkem.

    Dohoda o sdílení příjmů, cenách a kapacitě přepravy vyvolala před čtyřmi lety vyšetřování EK. Důvodem byly obavy, že společnosti mají na některých trasách silné postavení, což by mohlo vést k růstu cen.

    Aerolinky loni nabídly EK ústupky. Firmy se vzdají některých slotů, tedy časů pro přistání nebo odlet, na letištích ve Frankfurtu a New Yorku. Dále umožní konkurentům, aby prodávali jejich letenky na trase mezi Frankfurtem a New Yorkem a umožní jim i prodej letenek na jejich návazné spoje.

    Podle komise se díky nabídce zlepší konkurence na trasách mezi Frankfurtem a New Yorkem. "Toto rozhodnutí je dalším milníkem ve snaze vytvořit rovné podmínky u letů přes Atlantik po našem rozhodnutí u aliance oneworld v roce 2010," uvedl v prohlášení komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Dohoda je podle EK závazná na dobu deseti let.

    Star Alliance je největší leteckou aliancí, celkem má 27 členů. Dohoda zahrnuje i americké aerolinky Continental Airlines, které koupily United Airlines v roce 2010.

    Komise v červenci 2010 schválila užší spolupráci u letů přes Atlantik aerolinkám British Airways, American Airlines a Iberia. Všechny tři společnosti jsou členem aliance oneworld, napsaly agentury DPA a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka