Švýcarský solární letoun vytvořil nový rekord v doletu

23.05.2013

    

Dallas (USA) 23. května (ČTK) - Švýcarský solární letoun Solar Impulse dosáhl nového rekordu v překonané vzdálenosti. Ve středu večer úspěšně přistál v texaském Dallasu v rámci druhé etapy dlouhého přeletu Spojených států. Zahájil jej počátkem května v San Francisku v Kalifornii.

    Při nynějším letu z Phoenixu v americkém státě Arizona uletěl 1541 kilometrů za 18 hodin.

    Experimentální letadlo s alternativním pohonem má v plánu přeletět území USA od západu na východ celkem v pěti etapách. Z Dallasu má letět do St. Louis a Washingtonu, přelet by měl skončit v červenci v New Yorku. Každý let má trvat nejdéle 20 hodin a v každém etapovém městě chce posádka s letounem zůstat deset dní.

    Letoun vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Přelet Ameriky má být pro dvojici průkopníků jakýmsi testem před jejich plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015.

    Loni v létě letadlo Solar Impulse po etapách úspěšně absolvovalo cestu ze Švýcarska do Maroka a zpět.

    Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik jako malé auto.

    Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010. Podle jeho tvůrců letoun nikdy nenahradí letadla na pohonné hmoty. Cílem je ukázat potenciál sluneční energie.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka