Triton vidí milióny

23.05.2013

    K zajímavému záletu nevšedního bezpilotního stroje došlo v úterý dvacátého prvního května na továrním letišti firmy Northrop Grumman v kalifornském Palmdale. Vůbec poprvé zde úspěšně vzlétl Triton, Nešlo ale o záhadného a neznámého řeckého boha, ale o první úspěšný let bezpilotního pozorovacího stroje s dlouhým doletem MQ-4C, určeného pro americké námořnictvo. Vzhledem k tomu, že radarem a citlivými senzory vybavený stroj je bez problémů schopen operačního letu v délce dvacet čtyři hodin, dokáže během něj pozorováním pokrýt plochu neuvěřitelných sedm milionů čtverečních kilometrů.

    Není tedy divu, že letectvo US Navy již v roce 2008 v rámci systému BAMS, Broad Area Maritime Surveillance, objednalo hned šedesát osm Tritonů, které obdrží do roku 2015. Zajímavé je, že mají ve službě doplnit nyní do výzbroje zaváděné Boeingy P-8 Poseidon. Druhý stroj s výrobním kódem SDD-2 má být vyroben do konce roku. Jeho prvním dálkovým letem bude přelet na základnu námořního letectva Patuxent River na východním pobřeží, kde bude procházet náročnými zkouškami.

    Nutno ale dodat že Triton vlastně není zcela nový typ, ale výrazně modernizovaný, USAF již užívaný Global Hawk. Již nyní je ovšem jisté, že po zavedení Tritonu i Poseidonu do výzbroje budou piráti v Adenském zálivu i jinde mít přepady civilních lodí  velmi ztížené.

--
Pramen
MO-4 C Triton startet zum Erstflug
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka