Britové odklonili pákistánské letadlo, policie zatkla dva muže

24.05.2013

    Londýn 24. května (ČTK) - Britské stíhačky dnes odklonily kvůli incidentu na palubě letadlo pákistánských aerolinií. Stroje Typhoon doprovodily letadlo na londýnské letiště Stansted. Policie poté zatkla dva muže ve věku 30 a 41 let podezřelé z ohrožení bezpečnosti letu. Muži se údajně pokusili dostat do pilotní kabiny. Podle posledních zpráv se incident vyšetřuje jako kriminální čin a ne jako teroristický útok. Zatčení jsou podle policie britské národnosti.

    Let PK709 s 308 pasažéry letěl z pákistánského Láhauru a cílem měl být britský Manchester. Armádní stroje jej však doprovodily na letiště Stansted, které je určeno pro protiteroristické akce.

    Vojenské stíhačky Typhoon obklopily Boeing 777 po zhruba osmihodinovém letu pouze asi deset minut před tím, než měl zahájit přistávací manévr. V Manchesteru mělo letadlo dosednout v 15:00 SELČ.

    Mluvčí pákistánských aerolinií televizi CNN řekl, že se ze strany zatčené dvojice mohlo jednat o výhružku bombovým útokem. Tyto informace však oficiální zdroje nepotvrdily. Podle mluvčího však pákistánské aerolinie ztratily s pilotem na nějakou dobu spojení.

    Televize Sky News informovala o tom, že podle svědků se dva muži pokusili opakovaně dostat do pilotní kabiny. Jiný z cestujících řekl soukromé televizi Geo TV, že oba podezřelí měli spor s posádkou. Další z pasažérů však prý o neklidu v letadle nic netušili do chvíle, kdy se ozvalo hlášení z kabiny o změně cílové destinace. "Nevěděli jsme o tom nic jiného, než že pilot oznámil, že přistaneme ve Stanstedu. A přistáli jsme bezpečně. Pak pilot oznámil, že mu kdosi vyhrožoval," řekl BBC jeden z cestujících.

    Policie oba muže po přistání vyvedla v poutech a poté urychleně doprovodila z letadla všechny cestující i posádku.

    Eskorty armádních stíhaček se využívá v případě, že pilot vyšle nouzový signál, například z důvodu teroristické hrozby či únosu. Odklonění letů není nijak výjimečné, ve světě k němu z důvodů teroristických či dalších hrozeb dochází několikrát do roka.
    
    Policie shromáždila cestující na letišti, kde je vyslýchala. Provoz terminálu nebyl rozsáhlou policejní akcí nijak omezen a letový řád nedoznal žádných změn.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka