Výběr případů nouzového přistání letadel kvůli nějaké hrozbě

24.05.2013

    Londýn/Praha 24. května (ČTK) - Podobné osudy, jaký potkal dnes letoun pákistánských aerolinií, který britské stíhačky odklonily kvůli incidentu na palubě, potkaly v uplynulých letech řadu letounů po celém světě. Příčinou byla většinou hrozba terorismu.

    Loni v srpnu muselo nouzově přistát na Islandu letadlo letící na trase z New Yorku do Moskvy. Stalo se tak poté, co anonymní telefonát varoval, že na palubě je bomba. Počátkem stejného měsíce přiměl posádku letadla americké společnosti United Airlines přerušit cestu z Newarku do Ženevy a nouzově přistát v Bostonu zapomenutý fotoaparát na prázdném sedadle, ke kterému se nikdo nehlásil.

    Podobný případ se stal také loni v říjnu, kdy Turecko přinutilo k přistání syrské letadlo na lince Moskva-Damašek. Turecké úřady potom zabavily kontejnery, v nichž byla údajně munice ruské výroby určená syrské armádě. Rusko a Sýrie nelegálnost nákladu popřely. Stroj pak po vyložení a s devítihodinovým zpožděním přistál v Damašku. Incident vyvolal diplomatický konflikt, který skončil vzájemným uzavřením vzdušného prostoru Turecka a Sýrie.

    V dubnu 2011 muselo kvůli bombové hrozbě nouzově přistát v Aténách letadlo směřující z Británie do Egypta. Hrozba se ukázala jako falešná.

    V září téhož roku bombové hrozby přiměly k nouzovému přistání dvě letadla letící z pákistánského Islámábádu. V Tureckou muselo přistát pákistánské letadlo, které se 378 cestujícími mířilo do Manchesteru v Británii. Druhý stroj se 176 lidmi na palubě i přes hrozbu doletěl do cíle v Kuala Lumpuru. Obě hrozby byly plané, letadla v pořádku přistála a nikomu se nic nestalo.

    O měsíc později Číňanka s maketou bomby, kterou údajně chtěla jenom trochu postrašit manžela, přiměla k nouzovému přistání letadlo na západě Číny. Letoun společnosti China United Airlines odstartoval z Pekingu a letěl do Urumči v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Nouzově přistát ale musel na letišti Ťia-jü-kuan v provincii Kan-su, kde policie zadržela sedmadvacetiletou pasažérku s falešnou bombou.

    Podobný případ se stal i v září 2010, kdy pákistánský letoun se 273 lidmi na palubě směřující z kanadského Toronta do pákistánského Karáčí byl odkloněn z trasy kvůli hrozbě, že na palubě je bomba. Stroj neplánovaně přistál ve Švédsku a policie zadržela muže označeného za podezřelého, žádné výbušniny však u něj ani nikde v letadle nalezeny nebyly. Letoun po několika hodinách Stockholm opustil a podezřelý muž byl nakonec propuštěn.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka