Letounu s Nečasem prasklo na cestě do Moskvy čelní skl

26.05.2013


    Moskva/Praha 26. května (zvláštní zpravodajka ČTK) - Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Všichni cestující i posádka jsou v pořádku.

    Závada se na stroji objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska. Piloti výrazně snížili letovou hladinu a uvažovalo se i o nouzovém přistání. Nakonec stroj ve snížené výšce dokončil celý let a bezpečně přistál v Moskvě.

    Cesty se účastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a desítky podnikatelů. Ti se však do Ruska vydali v jiném letadle. Zatím není rozhodnuto, jakým letounem se delegace vrátí do České republiky. Možností je vyslání náhradního letounu nebo také návrat delegace v jediném stroji, který by však musel početnou delegaci odvézt nadvakrát.

    Prezident Odborového sdružení pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala ČTK řekl, že rozhodnutí pokračovat v letu je zcela v souladu s bezpečnostními pravidly. "Sklo letadla sestává z několik vrstev a praskne obvykle jenom jedna. Je na to postup, jak se má letět dál. Nevyžaduje se tedy přistání na nejbližším letišti," uvedl Fiala. Letoun v takových případech pak podle typu pokračuje se sníženou rychlostí.

    Fiala zároveň připomněl podobnou událost před zhruba deseti lety, kdy kvůli prasklině na předním skle kanadského stroje CL-601 Challenger neodletěl na plánovanou cestu po Blízkém východě a do Súdánu někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda.

    Drobné technické závady u českých vládních letounů nebyly ničím neobvyklým hlavně v dobách staré vládní letky, například u ruských strojů Tupolev Tu-154 nebo Antonov An-24. Poměrně časté problémy však mívá také kanadský Challenger CL-601. Dvojice nových letounů Airbus A-319CJ byla do vládní letky zařazena v roce v 2007.

    Nečas v Rusku stráví čtyři dny. V pondělí se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem, v dalších dnech mimo jiné s gubernátory Sverdlovské a Leningradské oblasti.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka