Vládní speciál neopraven, Nečas bude po Rusku létat s podnikateli

27.05.2013

    Moskva/Soči 27. května (zpravodajka ČTK) - Český vládní speciál, kterému v neděli cestou z Prahy do Moskvy prasklo sklo v pilotní kabině, stále není opraven. Premiér Petr Nečas proto v cestě po Rusku pokračuje druhým vládním letadlem spolu s podnikatelskou delegací. Podle mluvčího vlády Jana Hrubeše nebyl premiérův program několikadenní cesty změněn a s opraveným letadlem se zatím počítá alespoň pro cestu delegace zpět do Česka. Svůj program ale musela upravit podnikatelská delegace.

    Airbusu A319 s premiérem na palubě asi v polovině letu do Moskvy praskla vrchní krycí vrstva skla jednoho z oken v pilotní kabině. Piloti se nejprve chystali na nouzové přistání, nakonec ale stroj zbytek trasy absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Nikomu se nic nestalo.

    Mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková uvedla, že opravu letounu řeší přímo v Rusku zastoupení společnosti Airbus. Z Česka do Ruska žádní specialisté neletí. Součástí posádky letadla jsou dva technici.

    "Porucha zatím nemá zásadní vliv na cestu pana premiéra po Rusku. Program se nemění, předseda vlády cestuje společně s podnikateli a misi se daří naplňovat bezezbytku. Věříme, že se podaří vládní speciál opravit v co nejkratší době tak, aby se pan premiér mohl na jeho palubě vrátit zpět do ČR," sdělil ČTK mluvčí Hrubeš.

    Nečas ale později na palubě letadla českým novinářům řekl, že svůj program museli upravit podnikatelé. "Je to teď nepříjemné pro podnikatelský doprovod, že místo přímého letu do Petrohradu musí cestovat napřed se mnou do Soči, ale věřím, že ten problém zvládneme," řekl premiér. Podle neoficiálních informací museli někteří podnikatelé zrušit i některé plánované schůzky s ruskými partnery.

    Při své nynější cestě má Nečas leteckou dopravu hojně využívat. Dnes po setkání s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem přeletěl na jih do černomořského letoviska Soči, kde má schůzku s prezidentem Vladimirem Putinem. Následovat by měl další let, a to na sever do druhého největšího města Petrohradu. V příštích dnech čeká předsedu vlády a jeho doprovod ještě návštěva uralského Jekatěrinburgu.

    Nečase provází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a také velká delegace podnikatelů, kteří chtějí s ruskými partnery uzavřít několik kontraktů za miliardy korun. Výrazným tématem rozhovorů je nepochybně ruský zájem o podíl na plánované dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Jedním z uchazečů o obří zakázku je rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. O zakázku usiluje rovněž japonsko-americká společnost Westinghouse.

    Zahraniční obchod mezi Českem a Ruskem v posledních letech roste. Čeští podnikatelé plánují během Nečasovy cesty uzavřít čtyři kontrakty v Petrohradu a jeden v Jekatěrinburgu. Podle Svazu průmyslu a dopravy se návštěvy zúčastní na 80 zástupců českých firem, které podnikají mimo jiné v oblasti strojírenství, energetiky, chemie, petrochemie, dopravy, úpravy vod, těžby a zpracování ropy, stavebnictví, elektrotechniky a zdravotnictví.

    ČR nyní nemá v Rusku velvyslance, když ten dosavadní, Petr Kolář, ve funkci skončil na vlastní žádost loni 31. prosince. V souvislosti s obsazením velvyslaneckého místa v Rusku se hovoří o jediném československém kosmonautovi a nynějším europoslanci za KSČM Vladimíru Remkovi, jehož do Moskvy prosazuje prezident Miloš Zeman, zatímco ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chce, aby ambasády řídili zkušení kariérní diplomaté.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka