LN: Ministerstvo obrany dál jedná o prodeji letounů L-159 firmám

28.05.2013


    Praha 28. května (ČTK) - Úředníci ministerstva obrany dál vyjednávají o prodeji nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám. Zájemci jsou i ze zahraničí. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN). V únoru přitom ministerstvo zrušilo veřejnou soutěž, v níž chtěl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Zájemci o nákup letounů, pro které armádní letectvo nemá využití, tehdy nenabídli dost peněz.

    "Jednáme se seriózními zájemci, vedeme s nimi přímá jednání," řekl deníku mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský. Kromě několika potenciálních domácích odběratelů se podle mluvčího přihlásily také firmy ze zahraničí.

    Rozhovorů se podle LN na straně ministerstva obrany účastní výrobce strojů Aero Vodochody. "Zahraničních zájemců je několik, nicméně jednání ještě nejsou ve finálním stavu a nejsou tedy dohodnuty ani přesné počty," řekla deníku mediální zástupkyně Aera Martina Matysová. Před podpisem smluv bude ještě potřeba získat souhlas všech zemí, které se na výrobě podzvukového bitevníku podílely, připomínají LN.

    Čeští vojenští letci létají jen na asi třetině ze 72 strojů z produkce Aera Vodochody, zbytku se armáda po léta snaží zbavit. Prodej soukromým firmám může být pro ministerstvo obrany řešením poté, co se nepotřebná letadla nedaří prodat zahraničním armádám. Zájem o letouny na podzim vyhlásila irácká delegace, která však požaduje hlavně zcela nové bitevníky. Úspěch v Afghánistánu nebo Polsku, kde letadla v posledních týdnech nabídl premiér Petr Nečas, podle LN čekat nelze.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka