TL-Ultraligt chystá nový malý letoun, chce s ním uspět i u vojáků

30.05.2013

    Hradec Králové 29. května (ČTK) - Královéhradecký výrobce malých letadel TL-Ultralight, který patří k největším v oboru v Evropě, dokončuje vývoj nového letadla. Jednovrtulový stroj by měl být podle jeho tvůrců ve své kategorii s maximální rychlostí 350 kilometrů v hodině nejrychlejším na trhu. Firma by s ním chtěla uspět i na trhu s letadly pro výcvik budoucích vojenských pilotů. ČTK to dnes řekl majitel hradecké firmy Jiří Tlustý.

    "Vývoj letadla pod názvem Stream právě vrcholí. Na podzim bychom jej chtěli zalétat a příští rok na jaře zavést do prodeje," řekl Tlustý. Na rozdíl od nyní vyráběných typů Sting a Sirius bude nový stroj tandemového typu, kdy dvoučlenná posádka nesedí vedle sebe, ale za sebou. Stroj je tak užší. Investice do vývoje letounu o délce sedmi metrů a rozpětí křídel devět metrů přišla přibližně na 30 milionů korun.

    Nový stroj by měl firmě s 83 zaměstnanci pomoci k dalšímu růstu, který v letech 2008 a 2009 výrazně narušila hospodářská krize. "Před krizí jsme vyráběli kolem stovky letadel ročně, letos bychom se na toto číslo měli opět vrátit. Cítíme, že po zimě se trh nadechl, začínají nakupovat i Češi," řekl Tlustý.

    Z loňských 80 vyrobených letadel firma v Česku prodala sedm kusů. Většina produkce, kolem dvou třetin, loni skončila v Evropě, nejvíce v Německu a Itálii. Zbytek našel kupce prakticky po celém světě. Velký potenciál odbytu Tlustý vidí v dalších letech v Číně. Naopak americký trh je podle něj ve velkém útlumu. "Dříve jsme tam dodávali šest strojů měsíčně, loni tam šly dva," řekl Tlustý. Cena letadla z hradecké továrny začíná na přibližně 1,6 milionu korun.

    Firma Tl-Ultralight, jejíž vznik sahá do roku 1989, svůj růst a konkurenceschopnost podporuje investicemi za desítky milionů korun. K jejich uhrazení využila i dotace z programů Evropské unie. Za nejdůležitější investici, jež radikálně zrychlila vývoj nových strojů, Tlustý považuje nákup speciální velké frézy v hodnotě asi 30 milionů korun. Stroj tvoří modely a formy pro výrobu dílů letadla, firma jej používá i na zakázky od externích klientů.

    Letos v létě chce TL-Ultralight otevřít nové školicí centrum asi za 30 milionů korun, jehož součástí bude i letový simulátor. V dalších nejbližších plánech společnosti, jejíž obrat loni činil přibližně 120 milionů korun, je výstavba vývojového centra. Zisky firmy se pohybují v řádech milionů korun, volné peníze firma investuje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka