Aviatická pouť chystá pro diváky čtyři letecká představení

30.05.2013

    Pardubice 29. května (ČTK) - Letošní 23. ročník Aviatické pouti, která se uskuteční 1. a 2. června na pardubickém letišti, se bude proti dřívějším rokům více věnovat letectví a jeho historii ve střední a východní části Evropy. Přiletí více strojů z Ruska, kde se stará letadla stále více rekonstruují, proto také nese podtitul Tenkrát na východě. Od jiných leteckých dnů se Aviatická pouť liší originálním formátem divadelně pojatých představení, letos budou čtyři, řekl dnes novinářům předseda Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda.

    "Při velkoprostorovém představení chceme divákům ukázat nejen letové vlastnosti strojů, ale i bojové nasazení v konkrétních bitvách. Jsou to hrané scény, ale historicky doložená fakta z první i druhé světové války," uvedl Janda.

    Akce se zaměřila více na osvobozování Československa, ať již na stroje západních spojenců nebo z východní fronty. "Letadel je stále víc a je z čeho vybírat. Podobnou koncepci bychom si před deseti lety nedokázali představit," uvedl Richard Santus, který připravil náměty a scénáře hraných leteckých vystoupení.

    Hlavním magnetem pro návštěvníky budou po oba dny divadelní zpracování historických událostí. Lidé uvidí ukázky souboje německých Messerschmittů 109 se sovětskými stíhačkami Jak-1 a MiG-3, nálet na německá území ze základen na britských ostrovech, bombardování Pardubic v roce 1944 a boje československých letců při osvobozování vlasti. Některé stroje budou v Česku k vidění poprvé. V premiéře se představí například proudové letouny Gloster Meteor T.7 a Dassault-Dornier Alpha Jet, bombardéry P-47 Thunderbolt, A-26 Invader či "létající pevnost" B-17 nebo cvičný letoun Focke-Wulf Fw-44 Stieglitz.

    Kromě leteckých ukázek a scének bude pro návštěvníky připraven i rozsáhlý pozemní program s vystavenými letouny a technikou. "Na západním konci letiště bude vybudováno retro městečko Československé lidové armády, které svým rozsahem předčí vše, co se v minulosti pořádalo," uvedl Janda. K vidění bude například padesátka legendárních vozů Praga V3S, populárních "vejtřasek", v mnoha modifikacích a s různými nástavbami. Lidé si budou moci také prohlédnout průřez letounů používaných současnou českou armádou. Na letišti budou také koncertovat populární hudební skupiny. V pátek vystoupí slovenský Elán, v sobotu kapela Čechomor. Podrobný program je uveden na webu akce.

    Minulý rok pořadatelé napočítali asi 25.0000 diváků. Kvůli opravám silnic ve městě se dají očekávat komplikace v automobilové dopravě. Pro návštěvníky bude připraveno parkování na uzavřeném úseku silnice I/37 od Dražkovic po Paramo a také na dostihovém závodišti. Organizátoři ale doporučují využít co nejvíce MHD a železnici, zvláštní vlaky pojedou až do areálu letiště po bývalé vlečce.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka