V Drnholci už by příští rok mohlo fungovat sportovní letiště

30.05.2013

    Drnholec (Břeclavsko) 29. května (ČTK) - Po deseti letech snah by mohlo v příštím roce začít fungovat sportovní letiště u Drnholce na Břeclavsku. Investor Petr Marcinčák, sportovní letec a majitel vinařství a hotelu v Mikulově, chce do začátku letních prázdnin požádat o územní rozhodnutí. Pokud záměr dotáhne do konce, splní si nejen sen, ale otevře i letiště s velmi dobrými parametry, řekl ČTK.

    "Těžko by se někde v okolí našla tak vhodná, otevřená a přístupná plocha. Pokud se to podaří, bude to velmi příjemné sportovní letiště," řekl Marcinčák. Sportovně létá už 15 let, zatím na letišti v Břeclavi. Už před lety koupil na místě plánovaného letiště pozemky, nasel na ně trávu a nyní stačí jen vyznačit dráhy. Plochu už využívají modeláři a hned vedle je vzletová dráha pro zemědělská letadla, zájem o letiště má i starosta. "Očekávám, že na konci roku bychom mohli získat stavební povolení," doplnil Marcinčák.

    Celková plocha letiště bude 120.000 metrů čtverečních s jednou vzletovou dráhou. Počítá se s provozem letadel do tří a půl tuny s maximálním rozpětím křídel 24 metrů, která potřebují vzletovou dráhu dlouhou nejvýše 800 metrů.

    Výhoda drnholeckého letiště by byla i v tom, že poblíž měst je možnost provozu a sportovních letů omezená ostatní leteckou dopravou, zatímco zde je "nebe volnější". "Myslím, že by mohli mít zájem piloti z Brna či Břeclavi, ale zatím řešíme zřízení letiště a těmito záležitostmi se budeme zabývat, až bude hotové. Snažím se jít trpělivě krok po kroku," řekl Marcinčák. V plánech se snaží myslet i na to, aby provoz co nejméně obtěžoval lidi v obci, letové okruhy by tedy měly směřovat na stranu od ní.

    Sportovní piloti by využívali nynější zázemí zemědělského letiště včetně uložení pohonných hmot či hangárů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka