Před 85 lety překonalo čs. letadlo Avia vytrvalostní rekord

06.06.2013

    Praha 5. června (ČTK) - Ve středu 6. června 1928 v sedm hodin ráno nasedl pětatřicetiletý major letectva Alois Vicherek z 1. leteckého pluku do letadla Avia BH-11 a odstartoval k pokusu o překonání světového vytrvalostního rekordu. Když se strojem s imatrikulací L-BONM o 19 hodin a 53 minut později přistál, měl za sebou 2500 kilometrů, což byl v dané kategorii letadel nový rekord. Vicherek o polovinu překonal jen půl roku starý výkon kolegy Černého - a světové tabulky vedl celých pět let.

    Výkon, kterého dosáhl na trojúhelníkové trati mezi Prahou, Benátkami nad Jizerou a Řípem, ale nebyl jediným Vicherkovým rekordem. Legionář a absolvent Vysoké školy letecké v Paříži se o tři měsíce později na stejném letadle pokusil překonat světový rekord i na přímé trati. Směřoval do sibiřského Omsku, kvůli nepřízni počasí a zamrzlému karburátoru ale se štěstím více ztroskotal než přistál u bližšího města Bědnodemjanovsk (dnes Spassk). I tak urazil přes 2000 kilometrů a dosáhl rekordu.

    Rodák z Petřvaldu (narozen 20. června 1892) ale ovlivnil čs. leteckou historii více než jen rekordy. Nadaný důstojník po okupaci odešel do exilu a stal se velitelem československého letectva ve Francii a poté v Británii. Neblaze ale nesl, když jej v roce 1941 vystřídal generál Karel Janoušek. Koncem války se Vicherek, který odešel k letecké jednotce v SSSR, přiklonil ke komunistům a po únoru 1948 se podílel na pronásledování kolegů z RAF. Po roce 1950 ale sám musel čelit perzekuci, zemřel v ústraní v Praze v lednu 1956.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka