Příprava letištního terminálu v Pardubicích pokračuje

06.06.2013


    Pardubice 6. června (ČTK) - Pardubice a Pardubický kraj se shodly na tom, že nový letištní terminál krajské město potřebuje. Další analýza má politikům říct, jaké jsou slabiny i klady investice za čtvrt miliardy korun. Příprava projektu se nezastavuje a provozovatel letiště má pokračovat v přípravě dokumentace. ČTK to řekl náměstek primátorky Michal Koláček.

    "Obě strany se shodly na tom, že ten terminál by bylo vhodné postavit, a analýza by měla říct, jaká jsou rizika při výstavbě a případně nestavbě terminálu," řekl Koláček.

    Analýza má být hotová v září. Měla by zhodnotit potenciál letiště ve vztahu k ostatním letištím v republice, odpovědět na otázku, jaká rizika nese fakt, že letiště vlastní armáda. Na stavbu si firma East Bohemian Airport (EBA) musí vzít úvěr, je tedy na zváženou, zda by museli akcionáři za půjčku ručit. Podle Koláčka to některé bankovní společnosti nepožadují.

    K letišti by se také měla postavit nová komunikace za 50 milionů korun, což by měla být investice akcionářů. "Chceme řešit věc komplexně, uvědomujeme si složitou dopravní situaci ve městě," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

    Provozovatel letiště loni odbavil 125.000 cestujících, což je nejvíc za dobu jeho existence. Letos očekává ještě lepší výsledky. Nový terminál by měl být schopný odbavit i čtvrt milionu lidí ročně a služby na pardubickém letišti by odpovídaly evropskému standardu.

    "Akcionáři uznali, že nový terminál je třeba. Řeší se dvě otázky, jakým způsobem jej odfinancovat a kdy začít stavět. Důležité je, že v přípravách můžeme pokračovat dál," řekl šéf EBA Jan Andrlík.

    Nynější terminál je schopný obsloužit jedno letadlo za dvě hodiny. Nový by zvládl odbavit za stejný čas cestující ze tří letadel. Po dostavbě nového terminálu by starý objekt mohl sloužit například jako letecké muzeum.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka