Konec Harrierů

06.06.2013

    Zatímco oblíbené kolmostartující víceúčelové stroje BAE Harrier již z výzbroje britského armádního i námořního letectva zmizely, jejich americké verze AV-8B ve výzbroji letectva US Marine Corps stále čile operačně létají a donedávna byly dlouhodobě bojově nasazeny například v Afganistánu. Příkladem může 513. squadrona USMC „Flying Nightmares“.

    Své první AV-8A užívala od roku 1970. od roku 1987 do současnosti létala se zdokonalenou verzí AV-8B. Její „Béčka“ byla navíc dlouhých devět let, od října 2002 do roku 2011 bojově nasazena v Afghanistánu. Všechno pěkné ale jednou končí. Nedávno se její piloti i se svými Harriery vrátili z naprosto poslední šestiměsíční bojové túry v Pacifiku.

    Poslední plavbu absolvovali na palubě USS Bonhomme Richard. Zatímco jednotku čeká dvanáctého července jako první útvar, vyzbrojený americkými Harriery, oficiální zrušení a její letouny budou vyřazeny, piloti budou přemístění k dalším jednotkám USMC, které dosud oblíbené kolmostartující „drobečky“ užívají. V této souvislosti není bez zajímavosti zpráva, která se objevila po vyřazení britských Harrierů. Podle britského ministerstva obrany nebyly sešrotovány, ale prodány do USA jako zdroj náhradních dílů pro USA užívané AV-8.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/luftwaffe/streitkraefte/harrier-staffel-flying-nightmares-kehrt-von-letzter-einsatzfahrt-zurueck.114120.htmMgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka