Tegelem bez kerosinu

06.06.2013

    Velmi neobvyklý obrázek bude s velkou pravděpodobností ještě v tomto roce k vidění na pojezdových drahách letiště Berlin-Tegel. Čtyřicet sedm Boeingů 737 NG a šedesát tři Airbusů modelové řady A 320 druhého největšího německého dopravce Air Berlin bude na vzletové a přistávací dráhy letiště od letištních terminálů pojíždět naprosto tiše, aniž by při této činnosti spotřebovaly byť jen jeden jediný mililitr kerosenu a vyrobily jakýkoliv hluk, obvyklý při pojíždění airlinerů na VPD silou vlastních motorů.

    Tento zázrak, který bude značně šetřit nejen životní prostředí v okolí Berlína, neboť pojíždění strojů bez použití vlastních motorů pochopitelně nevyrobí žádné nežádoucí CO 2, bude možný díky tomu, že výrobce revolučního systému pro pojíždění velkých dopravních letadel, společnost WheelTug, s německým dopravcem v minulých dnech podepsala Letter of intent, že v okamžiku certifikace systému pro pojíždění s výkonným elektromotorem, zabudovaným do příďového kola letounu, jich dopravci dodá potřebný počet.

    „Jsme velmi potěšeni, že Air Berlin, který vždy patřil mezi přední společnosti, užívající v letectví jako první vše pokrokové, co se objevilo, se rozhodl pro náš revoluční systém Wheel Tug. Předpokládáme, že při trvalém používání našeho systému dopravce ušetří až osmdesát procent pohonných hmot, dříve užívaných při pojíždění“, dodává předseda představenstva firmy WheelTug Saiah Cox. Nezbývá než doufat, že podobně zanedlouho ztichnou i další frekventovaná mateřská letiště, na nichž sídlí jiní velcí dopravci.

    Velmi zajímavé je, že závěrečné certifikační zkoušky celého revolučního „pohybovacího“ systému proběhly v roce 2012 na pražském letišti Václava Havla.

--
Pramen
Air Berlin und WheelTug mit Absichtserklaerung fuer Elektroantrieb Systém
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka