Polské aerolinky LOT by se mohly vrátit do zisku příští rok

07.06.2013

    Varšava 7. června (ČTK) - Polská letecká společnost LOT by příští rok mohla vykázat mírný zisk. Počítá s tím restrukturalizační plán, který se LOT chystá předložit Evropské komisi (EK). Firma také v rámci úspor zvažuje, že propustí asi 200 lidí. V rozhovoru s agenturou PAP to řekl generální ředitel Sebastian Mikosz. LOT v současné době zaměstnává zhruba 1700 lidí.

    Firma se už delší dobu potýká s finančními problémy. Loni měla ztrátu 157 milionů zlotých (935,1 milionu Kč) a musela požádat stát o půjčku. EK minulý měsíc schválila, že stát může poskytnout aerolinkám záchranný úvěr 400 milionů zlotých, aerolinky však musí tento měsíc předložit komisi plán restrukturalizace.

    "Jsme velmi konzervativní, ale velmi ambiciózní. Sestavili jsme ho s předpokladem, že firma bude v zisku v roce 2014, i když ten zisk nebude velký," řekl Mikosz k restrukturalizačnímu plánu. "Je důležité, že plán je proveditelný a že budeme připraveni i na ty nejhorší scénáře," zdůraznil Mikosz.

    K ziskovému hospodaření mají v příštím roce přispět mimo jiné i nižší náklady na pohonné hmoty, a to díky novým letadlům Boeing 787 Dreamliner, která mají nižší spotřebu než starší stroje Boeing 767. Firma také usiluje o změny smluv s piloty a zaměstnanci palubního personálu. Zvažuje také, že propustí asi 100 pilotů a stejný počet letušek. Podnik má nyní 413 pilotů a 642 zaměstnanců palubního personálu.

    Největším akcionářem aerolinek je stát, který má podíl 67,97 procenta. Vláda plánuje privatizaci aerolinek a parlament již schválil zákon, podle kterého stát nebude muset v aerolinkách držet majoritu, jak tomu bylo doposud. Fakticky tak otevřel cestu k privatizaci aerolinek.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka