EU a Izrael podepsaly leteckou dohodu, která má zlevnit lety

10.06.2013

    Brusel 10. června (ČTK) - Zástupci Evropské unie a Izraele dnes podepsali dohodu o otevřeném nebi, která má zjednodušit a zlevnit lety mezi oběma regiony. Dohoda bude postupně zaváděna v příštích pěti letech a mimo jiné zruší omezení na počet přímých letů.

    Podle studie Evropské komise bude mít dohoda významný ekonomický přínos. Ten by měl poté, co bude dohoda plně zavedena, dosáhnout až 350 milionů eur (devět miliard Kč) ročně. "Očekáváme více přímých letů do a z Izraele, nižší ceny, více pracovních míst a ekonomické výhody na obou stranách," prohlásil komisař pro dopravu Siim Kallas.

    EU je pro Izrael nejdůležitějším leteckým trhem. Na celkovém počtu pravidelných zahraničních letů se podílí 57 procenty. Podobně je i Izrael oblíbenou destinací pro Evropany a turistika má vysoký potenciál k dalšímu růstu. Podle posledních dostupných údajů EK v roce 2011 využilo lety mezi EU a Izraelem 7,2 milionu cestujících, o 6,8 procenta více než před rokem.

    Hlavní izraelská letecká společnost El Al na počátku tohoto roku kvůli dohodě svolala stávku. Zaměstnanci se obávají, že zvýšení konkurence u spojů s Evropou povede k propouštění. Postupné zavádění dohody do roku 2018 má umožnit aerolinkám se lépe připravit na uvolnění trhu konkurenci.

    Kromě zlepšení spojení mezi EU a Izraelem unie pracuje také na společném evropském systému řízení letového provozu. Zavádění systému však má zpoždění a EK pohrozila akcí proti členským zemím, aby zajistila, že se bezproblémově připojí k systému. Podle EK roztříštěnost evropského vzdušného prostoru způsobuje každoročně dodatečné náklady pět miliard eur, které musí zaplatit cestující ve vyšších cenách letenek, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka