EK chce sjednotit unijní vzdušný prostor a ušetřit zkrácením letů

11.06.2013


    Štrasburk (Francie) 11. června (zvláštní zpravodajka ČTK) - Evropská komise dnes představila návrh na sjednocení vzdušného prostoru nad zeměmi EU, které by mělo ve výsledku zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Díky levnějším letenkám by z opatření mohli těžit i cestující. Záměry komise se ale v některých zemích nelíbí zaměstnancům řízení letového provozu, kteří dnes z obavy před budoucím rušením pracovních míst zahájili stávku.

    Plány na vytvoření "jednotného nebe" (single sky) komise prosazuje dlouhodobě. Prvním krokem byla výzva z roku 2004 k vytvoření devíti dílčích přeshraničních vzdušných prostorů, a to do konce roku 2012. Většina zemí a jejich leteckých úřadů ale tomuto plánu vzdorovala, proto tyto prostory dodnes plně nefungují. Komise chce teď své záměry prosazovat důsledněji, a stanovila proto přísnější časový harmonogram a tresty pro státy, které budou jednotné nebe nadále bojkotovat. Těmto zemím bude nově hrozit žaloba pro porušení unijního práva u Soudního dvora EU a spolu s ní případné peněžité pokuty.

    Rozdrobení vzdušného prostoru nad Evropou podle komise poškozuje celé odvětví. Argumentuje přitom příkladem Spojených států, které ve vzdušném prostoru o velikosti toho unijního zvládají odbavit dvojnásobné množství letů s polovičními náklady. Podle propočtů unijních úředníků je každý let kvůli rozkouskovanému nebi v průměru o 42 kilometrů delší, než by mohl být. Ročně se tak utratí až o pět miliard eur víc, než kdyby byl vzdušný prostor jednotný.

    Realizace představ EK by nicméně v důsledku zřejmě přinesla rušení pracovních míst, což se zaměstnancům letového provozu nelíbí. Ve Francii proto dnes začala třídenní stávka leteckých dispečerů, kvůli které byla zrušena více než čtvrtina plánovaných spojů. Ke stávce se mají ve středu přidat zaměstnanci v dalších šesti zemích EU.

    Návrh komise nyní musí projednat členské státy a Evropský parlament, celý proces může trvat i déle než rok.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka