Dreamlineru japonských aerolinek ANA prý nenastartoval motor

12.06.2013


    Tokio 12. června (ČTK) - Letadlo Boeing 787 Dreamliner japonské letecké společnosti All Nippon Airways (ANA) dnes mělo technické problémy: letounu před plánovaným odletem na jihozápadě Japonska nenastartoval motor. Kvůli pochybnostem o správném fungování motorů se přepravce rozhodl zrušit let s Dreamlinerem i na pondělí. Problémy se stejným typem letadla měl přitom v úterý také konkurenční dopravce Japan Airlines (JAL), s motorem to ale prý nesouviselo.

    Stroje Dreamliner americké společnosti Boeing jsou považovány za nejmodernější dopravní letadla na světě. Letos ale nesměly čtyři měsíce do vzduchu kvůli potížím s bateriemi. Boeing systém baterií změnil, připustil ale, že se mu nepodařilo původní příčinu problémů zjistit.

    Nejnovější problém se podle mluvčího ANA objevil u letounu, který měl dnes odletět z města Ube do Tokia. Pravý motor ale nenastartoval, takže všech 141 pasažérů muselo využít jiné lety.

    Japonské aerolinky JAL a ANA s letadly Dreamliner po několikaměsíční odstávce obnovily pravidelné lety na začátku června. U dreamlinerů se však podle webu france24.com objevila řada závad.

    Společnost ANA musela v pondělí například zrušit let ze západního Japonska do Tokia, neboť přístroje ukázaly, že letadlu řádně nefunguje levý motor. V úterý se zase musel na tokijské letiště krátce po startu vrátit Dreamliner společnosti JAL, u něhož se podle firmy objevil problém se systémem odmrazování. Ten se používá v závislosti na počasí a závada na něm může být za určitých podmínek nebezpečná. Stroj, který mířil do Singapuru, se ale prý v ohrožení neocitl.

    Dreamlinery, s nimiž létají aerolinky ANA, jsou osazeny motory Trent 1000 britského výrobce Rolls-Royce. Ten dnes uvedl, že o nejnovějším problému u dreamlinerů ví a se společností ANA spolupracuje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka