Sicilská mafie testovala bezpilotní letouny, tvrdí bývalý mafián

13.06.2013


    Řím 13. června (ČTK) - Spojené státy využívají bezpilotní letouny k cíleným útokům na teroristy na Blízkém východě jen několik let. Už mnohem dříve, na začátku 90. let minulého století, ale měla v plánu takzvané drony využít i obávaná sicilská mafie Cosa Nostra. Tvrdí to podle listu The Daily Telegraph Gaspare Spatuzza, uvězněný mafián a jeden z nejobávanějších zabijáků, který nyní spolupracuje s justicí.

    Spatuzza nyní před soudem uvedl, že před více než dvaceti lety dostal za úkol od jednoho z bratrů Gravianových, mafiánských bossů, aby pořídil letoun ovládaný na dálku, který by mohl nést výbušniny. "Řekl mi, že ostatní si je už také pořídili, takže musíme provést testy a udělat z těchto strojů létající bomby," popsal bývalý mafián.

    Letoun tehdy koupil v přepočtu za nynějších 500 eur (necelých 13.000 Kč). "Provedl jsem určité testy. Museli jsme zjistit, jak stroj pilotovat a navádět na cíle a zároveň ho vybavit určitým množstvím výbušniny," uvedl Spatuzza, jehož policie zadržela v červenci roku 1997. Neupřesnil nicméně, zda někdy mafie letouny využila přímo v akci.

    Spatuzzova slova naznačují, že sicilští zločinci měli v 90. letech minulého století mnohem sofistikovanější metody, než se dosud myslelo. Cosa Nostra nechvalně proslula zejména využíváním bomb odpálených na dálku. V roce 1992 například umístila 500 kilogramů výbušniny na silnici spojující centrum Palerma s letištěm a odpálila ji, když kolem projížděl soudce Giovanni Falcone, jeden z největších bojovníků proti mafii. Při útoku tehdy zemřel on, jeho žena a tři policisté.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka