Nad Sýrií se nelétá

17.06.2013


    K pozoruhodnému obratu může již brzy dojít ve značně vleklé a krvavé válce v Sýrii. Prozatím jsou totiž síly vládních vojsk i povstalců vyrovnané. Síly, věrné prezidentu Asadovi, mají převahu v těžkých zbraních, především ve vojenských letounech a vrtulnících, povstalci, vyzbrojení převážně lehčími zbraněmi, v bojové morálce. Americký prezident Barack Obama ale nedávno konečně rozhodl, že USA vyzbrojí povstalce americkými zbraněmi a na území spřáteleného Jordánska je vycvičí v zacházení s nimi. Logicky to ale zároveň znamená zavedení tzv. „no-fly zone“ o délce 25 mil uvnitř vlastního syrského území směrem od jordánských hranic. Její dodržování bude hlídáno americkým protiletadlovými bateriemi Patriot a stroji F-16 na jordánských leteckých základnách.

    Zajímavé je, že to ale podle kruhů, blízkých Obamovi, v žádném případě neznamená, že americké letouny zničí početné syrské protiletadlové baterie či se dokonce aktivně zapojí do zdejší občanské války. Pozoruhodné  ale je, že pokud bude zóna přibližně během měsíce zavedena, bude jen její každodenní provoz stát padesát milionů dolarů Jedním z hlavních smyslů „no-fly zone“ je  i účinná ochrana uprchlíků z těžce zkoušené země, kterých denně do Jordánska přibývají desetitisíce.

--
Pramen
Us Military Proposals to Arm Rebels Includes No-Fly Zone
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka