Klatovský Aerotech bude vyrábět díly leteckých motorů Rolls-Royce

20.06.2013


    Klatovy 19. června (ČTK) - Klatovská firma Aerotech Czech zahájí koncem letošního roku sériovou výrobu dílů pro letecké motory Rolls-Royce, které se dosud vyrábějí v Německu a Skotsku. Od letoška dále firma vyrábí každé čtvrtletí sady součástí pro nosnou raketu Ariane 5 evropského vesmírného programu. Výrobu tam přesunul z Augsburgu německý koncern OHB Group s hlavními aktivitami v kosmickém průmyslu. Během roku přijala firma 20 kvalifikovaných obráběčů a techniků a zvýšila počet zaměstnanců na 40, řekl ČTK technolog Michal Švejzar.

    Do roku 2015 chce mít 80 lidí, z toho téměř tři čtvrtiny budou tvořit špičkoví obráběči kovů. Ještě letos by měl počet lidí vzrůst o maximálně deset. Klatovský podnik, který funguje jako výrobce dílů leteckých od roku 2005, posiluje vlastní vývoj a předvýrobu.

    Do Klatov se podle jednatele Petra Malčeka přesune 70 procent výroby dílů kompresorů a turbíny motorů Rolls-Royce určených pro Airbusy. Zbylých 30 procent a dokončovací práce zajistí mateřský Aerotech Peissenberg. "Sériovou výrobu plánujeme zahájit po testech na přelomu let 2013 a 2014," uvedl. Produkce firmy tak podle Švejzara naroste o minimálně třetinu. První obráběcí stroje přijdou příští týden.

    "O přesunu výroby rozhodla dostupná kvalifikovaná pracovní síla v ČR a dobré logistické napojení závodu na bavorský Aerotech v Peissenbergu. Tyto projekty jsou významné zejména svým přínosem pro rozvoj českého leteckého a kosmického průmyslu," uvedl Petr Očko, šéf agentury CzechInvest, která s převodem výroby do Klatov pomáhala.

    Aerotech Czech, dceřiná společnost firmy Aerotech Peissenberg, se od roku 2005 se podílí na výrobě rotačních součástí proudových motorů pro značky Rolls-Royce, Pratt Whitney, SNECMA a MTU Aero Engines. V roce 2011 koupil skupinu Aerotech koncern OHB Group. Ve stejném roce převedlo vedení koncernu do Klatov montáž aerodynamických krytů pomocných motorů rakety Ariane 5 vesmírného programu Evropské kosmické agentury ESA, které dosud vyráběla společnost MT Aerospace Augsburg. První sadu dílů rakety Ariane 5 vyexpedoval Aerotech Czech v lednu.

    Klatovská firma je podle Švejzara orientovaná výhradně na export. Roční obrat se dosud pohyboval v desítkách milionů korun, ale bez materiálu, který dostává od mateřské firmy. Investice do expanze neuvedl s tím, že firma má v hale další prostor na rozšíření.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka