Ombudsman: Cizinci nesmějí být na letištích v ČR vyhoštěni hned

20.06.2013

    Brno 20. června (ČTK) - Cizinci nesmějí být na českých letištích vyhoštěni ihned. Takzvaný příkaz na místě, tedy okamžité vyhoštění, kritizoval ombudsman a na základě jeho doporučení cizinecká policie k takové praxi na tuzemských letištích nesmí přistupovat. ČTK o tom informovala Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv. S cizinci musí být nyní vedena správní řízení o vyhoštění. Největším problémem okamžitého vyhoštění je podle veřejného ochránce práv nemožnost se bránit.

    Kancelář ombudsmana monitorovala rozhodnutí o vyhoštění od ledna do listopadu 2011. "Z celkem 286 rozhodnutí o vyhoštění vydaných Inspektorátem cizinecké policie Praha-Ruzyně ombudsman zjistil, že jen v 68 případech bylo o vyhoštění rozhodnuto klasickým správním rozhodnutím, zatímco 218 cizinců bylo vyhoštěno formou vydání příkazu na místě," uvedla Hrazdílková. Tím cizinecká policie porušovala vnitrostátní i mezinárodní předpisy a závazky.

    Obmudsman na to už dříve upozornil cizineckou policii, uspěl ale až u ministra vnitra. "Poradní sbor ministra vnitra pro správní řád se následně se závěry ochránce plně ztotožnil a na základě jeho souhlasného stanoviska ministr vnitra zajistil, aby cizinecká policie protiprávní praxi ukončila," popsala postup Hrazdílková. Nyní by tak žádný cizinec neměl být v ČR vyhoštěn ihned.

    Největšími problémy při okamžitém vyhoštění byla podle ombudsmana mnohdy nedostatečná informovanost osoby, které se týkala, a nemožnost se bránit. Nejčastějším důvodem správního vyhoštění cizinců je jejich pobyt na území schengenského prostoru či Česka po uplynutí platnosti víza či povolení k pobytu. "Cizinci jsou na letišti vyhošťováni nejčastěji v situaci, kdy jim Česká republika slouží jako tranzit mezi jiným státem Evropské unie a třetí zemí," uvedla Hrazdílková. V období, které ombudsman sledoval, pocházelo nejvíce vyhošťovaných cizinců z Arménie, Ruska a Ukrajiny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka