Eurocopter X3: Epically Fast: 472 kilometrů za hodinu!

24.06.2013


Přesvědčovat znalé čtenáře Flymagu ,že v Evropě běžné létá vrtulník, dosahující v obyčejném vodorovném letu horizontální rychlosti 472 kilometrů za hodinu, může znít jako z říše leteckých pohádek. Jde ale o realitu.

Sedmého června dokázal evropský hybridní vrtulník Eurocopter X-3 v Istres během čtyřicetiminutového letu v letové výšce tři tisíce metrů v „horizontu“ dlouhodobě letět výše zmíněnou rychlostí, tedy 302 mil za hodinu. čímž ustavil neoficiální světový rekord pro letouny s rotujícími nosnými křídly. Navíc tím dokázal o několik kilometrů překonat rychlostní rekord „Drehfluglerů“, který dosud držel obdobně koncipovaný Sikorsky X-2. Ten v roce 2010 dosáhl špičkové vodorovné rychlosti 287,7 mil za hodinu.

Velmi pozoruhodné je i to, že stroj nedlouho předtím v šikmém klesavém letu letěl dokonce rychlostí 263 uzlů, tedy 487 kilometrů za hodinu. „Bez přehánění mohu říci, že X3, poháněný dvěma turbovrtulovými motory Rolls Royce/Turboméca RTM-322 o výkonu jednoho motoru 2270 HP, které pohánějí pětilistý hlavní rotor i dvě pomocné pětilisté vrtule na koncích pravého i levého pomocného křídla  - díky němu je stroj velmi stabilní -  je ve vysokých rychlostech jako ve svém živlu. Za letu vysokými rychlostmi se chová stejně jako při letu nízkými. I při vysoké letové rychlosti má skvělou stabilitu, velmi nízkou úroveň vibrací a u vrtulníků za letu často obtěžující nežádoucí klopivé momenty u něj neexistují.

I když jde prozatím „jen“ o studii velmi rychlého vrtulníku nové generace, je již nyní „epically fast“  Budoucí efektivní využití stroje tohoto uspořádání během dlouhodobých SAR misí je reálné díky jeho velké vytrvalosti, spojené s tím, že je v 12500 feetech schopen dlouho letět vysokou cestovní rychlostí. Stejně efektivní ale může být díky své rychlosti i díky tomu, že je schopen kolmého startu i přistání téměř kdekoliv, při meziměstských „shuttle“ letech s cestujícími třeba na „offshore“ mořské těžební plošiny“, říká zkušební pilot nevšedního stroje Hervé Jammayrac. „Velmi důležité ale je i to, že díky vysokým rychlostem, které dosahuje X3, můžeme skvěle zkoumat, jak se chová jeho aerodynamicky zakrytovaný rotor při velmi vysokých rychlostech a jaká je účinnost nově koncipované rotorové hlavy“, dodává letový inženýr Dominique Fournier.
-
Prameny
Eurocopter X3 erreicht Rekordgeschwindigkeit von 472 km/h
Eurocopter X3 Triple Rotor Helicopter Sets Epically Fast Speed Record Of 302MPH
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka