Ruská letecká základna v Bělorusku začne fungovat už letos

26.06.2013

    Moskva 26. června (ČTK) - Nová ruská letecká základna v Bělorusku, o jejímž zřízení Moskva informovala koncem dubna, začne fungovat už během letošního roku. Ruským novinářům to dnes v Moskvě řekl vrchní velitel vojenského letectva generálporučík Viktor Bondarev. Základna bude umístěna ve městě Lida, které leží na západě země nedaleko od hranic s členskými státy NATO Polskem a Litvou.

    Ruský generál řekl, že na základě dohod uzavřených mezi Ruskem a Běloruskem je ruská armáda "povinna" zřídit na běloruském území opěrný bod bojového letectva. Běloruská armáda nebude mít podle Bondareva "prozatím" nad základnou kontrolu, velení bude plně v ruských rukou.

    Na základně budou zpočátku umístěny stíhací letouny Su-27 v modifikované verzi, uvedl Bondarev a dodal, že "později se uvidí". Podle dřívějších informací má být na základně umístěn celý ruský letecký pluk, který má podle dostupných informací zhruba 60 strojů.

    Rusko se už v roce 2009 dohodlo s Běloruskem na zřízení společné protivzdušné obrany. Několik vojenských zařízení na běloruském území už Rusko má, využívá především radarovou stanici Volga na jihozápadě Běloruska a komunikační základnu pro spojení s jadernými ponorkami severně od Minska. Moskva kromě toho běloruské armádě dodá čtyři baterie moderních protiraketových systémů S-300.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka