Nehody vrtulníků s více oběťmi za posledních pět let

02.07.2013


    Jakutsk/Praha 2. července (ČTK) - Nehody vrtulníků ve světě s větším počtem obětí za posledních pět (nezahrnuje sestřely při vojenských konfliktech):


    27. března 2008 - Třináct lidí zahynulo při havárii vrtulníku ukrajinských pohraničních sil, který se zřítil do Černého moře. Nehodu přežil jediný člověk na palubě.
    18. dubna 2008 - Jedenáct vojáků zahynulo a dvanáctý utrpěl vážná zranění, když se v západním Mexiku zřítil armádní vrtulník.
    28. dubna 2008 - Při nehodě vrtulníku ukrajinské energetické společnosti, který havaroval při přistávání na ropné plošině v Černém moři, zahynulo 20 lidí.
    12. března 2009 - U východních břehů Kanady se do chladných vod Atlantiku zřítil vrtulník Sikorsky S-92, který přepravoval pracovníky na ropnou plošinu. Zahynulo všech 12 lidí na palubě.
    3. května 2009 - Osmnáct vojáků zahynulo ve Venezuele při pádu vojenského vrtulníku.
    19. července 2009 - Civilní vrtulník Mi-8 se zřítil při startu z kandahárské letecké základny NATO v Afghánistánu. Při pádu zemřelo 16 lidí.
    6. října 2010 - V Tádžikistánu narazil do drátů elektrického vedení vojenský vrtulník, přepravující elitní jednotky do oblasti bojů s ozbrojenou opozicí. Zahynulo 28 lidí.
    19. dubna 2011 - Při havárii vrtulníku v severovýchodní Indii zahynulo na místě 17 z 23 lidí na palubě. Vrtulník letěl na pravidelné lince z města Gauhátí ve svazovém státu Ásám na buddhistické poutní místo.
    16. března 2012 - Při havárii vrtulníku sil NATO, který se zřítil na předměstí Kábulu, zahynulo 12 tureckých vojáků, dva afghánští překladatelé a tři lidé v domě, na který stroj UH-60 Black Hawk spadl.
    6. června 2012 - Na jihu Peru narazil do hory Mama Rosa vrtulník Sikorsky S-58 a explodoval, nikdo ze 14 lidí na palubě nepřežil; kromě dvoučlenné peruánské posádky zemřelo osm Korejců, Peruánec, Švéd, Nizozemec a Čech; skupina expertů byla v Peru kvůli plánované stavbě vodní elektrárny.
    10. listopadu 2012 - Při nehodě vojenského vrtulníku zemřelo v jihovýchodním Turecku 17 vojáků. Stroj se za špatného počasí zřítil v pohoří Herekol.
    2. července 2013 - Nejméně 15 lidí přišlo o život poté, co se linkový vrtulník společnosti Poljarnyje Avijaliniji zřítil asi 50 kilometrů od letiště u vesnice Děputatskij ve východoruském Jakutsku. Na vině byly zřejmě turbulence, jež pilot nezvládl.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka