Na amerických letištích jsou stále častějším

03.07.2013


    Washington 3. července (ČTK) - Cestující v amerických letadlech se stále častěji snaží propašovat na palubu zbraně. Podle statistik Úřadu pro dopravní bezpečnost (TSA) lidé ukrývají pistole v kabelkách a aktovkách, v kapsách či botách. Jen za první letošní půlrok zabavily kontroly na amerických letištích 894 střelných zbraní, což je o 30 procent víc než ve stejném období loni.    Rekordním měsícem byl podle TSA letošní květen, kdy bylo během jednoho týdne zabaveno 65 pistolí, z toho 45 nabitých a 15 odjištěných. Předešlý rekord 50 zabavených zbraní byl přitom jen dva týdny starý. Loni bylo na amerických letištích zabaveno 1549 střelných zbraní, o 17 procent víc než v roce 2011.

    Nejvíc pokusů propašovat pistoli na palubu letadla zaznamenala letištní kontrola na jihu a západě USA, kde je vztah ke střelným zbraním tradičně liberální. Podle agentury AP experti vylučují, že by zadržené osoby měly teroristické nebo kriminální úmysly. Rozumné vysvětlení ale prý policie nemá. Nejčastější reakcí zadržených jsou slova "zapomněl jsem to tam".

    Stává se prý dokonce, že před kontrolou v elektronickém rámu si cestující odloží na pohyblivý pás sako se svazkem klíčů, ale do rámu pak bezelstně vkročí s nabitou zbraní v podpažním pouzdru. Mnozí lidé prostě nosí u sebe zbraň pořád a nevidí důvod, proč by to v letadle mělo být jinak.

    Způsob, jakým letištní služba s hříšníky naloží, závisí na místní legislativě. V některých státech cestující se zbraní zatýká přivolaná policie, v jiných jsou jen vyzváni, aby zbraň raději zamkli v autě na parkovišti.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka