Záchranáři objevili u havarovaného vrtulníku 24 mrtvýcch

04.07.2013


    Moskva 4. července (ČTK) - Jen čtyři ranění přežili úterní nehodu ruského vrtulníku Mi-8 s 28 lidmi na palubě včetně 11 dětí v Jakutsku na Sibiři. Ruští záchranáři na místě neštěstí našli 24 mrtvých. Oznámila to dnes ruská média.

    Ranění i mrtví byli mezitím evakuováni. Na místě neštěstí zůstávají vyšetřovatelé. "Černé skříňky", registrující údaje o letu na palubě stroje, se však dosud najít nepodařilo.

    Záchranný vrtulník na místo nehody podle serveru newsru.com dorazil ještě v noci, vysadil zdravotníky a odvezl tři členy posádky zříceného stroje, které na palubu vyzvedl za pomoci navijáku. Čtvrtého raněného, kterým je podle různých zdrojů buď dvanáctiletý chlapec či sedmnáctiletý mladík s poraněnou páteří, lékaři ošetřili na místě a pak na nosítkách naložili do vrtulníku, který se pro zraněného vrátil a při nakládání zraněného visel několik centimetrů nad zemí.

    Z nejbližšího letiště pak čtveřici raněných přepravil letoun do nemocnice v Jakutsku. Podle serveru jsou dva ranění ve vážném stavu a v péči chirurgů, další se léčí z popálenin. Jakutské ministerstvo zdravotnictví označilo stav pacientů za stabilní.

    Nepotvrzené zprávy z úterka hovořily o 23 mrtvých, když nehodu údajně měla kromě tříčlenné posádky přežít i žena s dítětem. Na památku obětí nehody v Jakutsku na pátek vyhlásili smutek.

    Pozůstalí mají být od pojišťoven odškodněni sumou dvou milionů rublů (asi 1,2 milionu Kč) za každého mrtvého.

    Vyšetřovatelé nyní pracují s třemi verzemi příčin neštěstí, jak bývá při nehodách obvyklé: špatné počasí, technická porucha či chyba pilota.

    Předpokládá se, že katastrofu zřejmě zavinily turbulence, které ani zkušený pilot nezvládl; rotor vrtulníku zavadil o kopec, stroj se zřítil a následně vzplál. Do pátrání se zapojily stovky záchranářů, ale jejich postup zdržovalo špatné počasí, kvůli němuž musely zůstat na zemi i záchranné vrtulníky.

    Vrtulník patřící společnosti Poljarnyje Avijaliniji letěl na pravidelné lince a cestou ztratil kontakt s letovou kontrolou v cílovém místě.

    Vrtulník se zřítil asi 50 kilometrů od letiště u vesnice Děputatskij, kam mířil.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka