EK chce zpřísnit podmínky státní pomoci pro letiště a aerolinky

04.07.2013


    Brusel 3. července (ČTK) - Evropská komise chce zpřísnit podmínky pro poskytování státní pomoci ztrátovým letištím a zajistit, aby nízkonákladové aerolinky nemohly těžit z regionálních podpor na úkor tradičních přepravců. Oznámil to dnes komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

    Nový návrh počítá s tím, že letiště, pokud si budou chtít zajistit souhlas EU se státní pomocí, budou muset předložit podnikatelský plán a pomoc bude moci být pouze pro potřeby dopravy, jako zlepšení dostupnosti oblasti. Letiště, která ročně odbaví více než pět milionů cestujících, by pak vůbec neměla mít možnost získat jakoukoliv státní podporu.

    Státní podporu pro spuštění nových linek budou moci obdržet pouze aerolinky, které budou létat z letišť, která ročně odbaví méně než tři miliony cestujících. Zájemci o podporu budou muset prokázat, že nové trasy se stanou ekonomicky životaschopné v relativně krátké době.

    Návrh EK přichází dva roky poté, co nejvyšší evropský soud rozhodl, že státní pomoc pro letiště musí být v souladu s pravidly EU o státní pomoci. Třetí strany mají nyní možnost se k novému návrhu komise vyjádřit do 25. září. V platnost by nové návrhy mohly vstoupit v roce 2014, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka