Obrana chce uzavřít smlouvu na servis letadel CASA za 331 milionů

04.07.2013


    Praha 3. července (ČTK) - Ministerstvo obrany chce uzavřít smlouvu s firmou Airbus Military na servis dopravních letadel CASA v hodnotě 331 milionů. Úřad má v úmyslu také uzavřít smlouvu s Omnipolem na servis letounu vládní letky Challenger za 195 milionů korun. S plány ministerstva obrany se dnes na zřejmě posledním zasedání seznámila vláda Petra Nečase (ODS) v demisi.

    Armáda má k dispozici čtyři španělská transportní letadla CASA. Smlouva se společností Airbus Military se má týkat let 2014 až 2017. Během nich firma zajistí takový servis, který nemůže armáda obstarat sama, uvádí materiál ministerstva obrany. Součástí služeb má být i školení leteckého a technického personálu.

    Další smlouvu chce obrana uzavřít se společností Omnipol, která má zajistit servis letadla Challenger, jímž cestují zejména ústavní činitelé. Smlouva má platit v letech 2013 až 2016.

    Ministerstvo obrany nemá kvůli rozpočtovým škrtům peníze, aby v nejbližší době nakoupilo nová letadla do takzvané vládní letky. O nákupu letadel, která by nahradila dosluhující stroje Jak-40 a Challenger, vláda již v minulosti dvakrát rozhodla. Stát ale dosud nové letouny nekoupil. Obrana proto situaci řeší důkladným servisem těchto strojů.

    Vláda dnes projednala také záměr ministerstva na revizi letadla L-410 a obměny jeho vybavení. Zakázku má realizovat firma Aircraft Industries ještě letos a úřad za ni chce zaplatit 26 milionů korun. Údržba čeká i bezpilotní průzkumný prostředek Raven. Opravit ho má dodavatelská společnost Pramacom - HT za zhruba 6,5 milionu.

    Se společností INNA chce obrana uzavřít kontrakt na opravu, údržbu a servis informačního systému pro podpory podzvukových bitevníků L-159. Systém využívají vzdušné síly armády pro přípravu misí, plánování, vyhodnocování a evidenci leteckého výcviku pilotů. Předpokládaná hodnota zakázky je 36 milionů korun.

    Zakázku za 10 milionů chce úřad uzavřít s firmou Transcon Electronic Systems. Jejím předmětem bude modernizace ovládacího a monitorovacího systému letišť.

    Výcvik pilotů na vrtulníkovém trenažéru má pro armádu zajistit společnost HTP Ostrava CZ. Obrana s ní plánuje uzavřít kontrakt v ceně 72 milionů korun. Smlouva má platit v letech 2014 až 2017.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka