Nehoda letounu v San Francisku si vyžádala dva mrtvé

07.07.2013

    San Francisco/Soul 7. července (ČTK) - Sobotní havárie dopravního letadla jihokorejské letecké společnosti Asiana Airlines na letišti v San Francisku si vyžádala dva mrtvé a 181 zraněných. Informovali o tom tamní úřady. Starosta města Ed Lee sdělil, že záchranáři už nikoho nepohřešují. Letecká společnost uvedla, že oběťmi jsou dvě čínské dívky, které seděly v zadní části letadla.

    Na palubě stroje Boeing 777, který havaroval při nouzovém přistání, bylo 307 lidí - 291 cestujících a 16 členů posádky. Aerolinky uvedly, že mezi cestujícími bylo mimo jiné 141 Číňanů, 77 Jihokorejců a 61 občanů USA. Letadlo bylo vyrobeno v roce 2006, podle expertů bylo tedy relativně nové. Podle agentury Reuters jde o první nehodu Boeingu 777 se ztrátami na životech.

    Nejméně 130 lidí bylo po havárii hospitalizováno. Jen sanfranciská všeobecná nemocnice na svém twitterovém účtu oznámila, že přijala desítku raněných, všechny v kritickém stavu. Podle mluvčí nemocnice jsou mezi zraněnými dvě děti a šest žen.

    Podle televizních záběrů letoun vzplál a přišel o ocas a jedno křídlo. Hasičům se podařilo oheň zlikvidovat. Podle mluvčí Federálního úřadu pro letectví (FAA) Laury Brownové havaroval letoun na lince z jihokorejského Soulu během přistání na sanfranciském letišti. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jako příčinu vyloučil teroristický útok, zbývá tedy buď technická závada, anebo pochybení posádky.

    Šéf Asiana Airlines na tiskové konferenci ujistil, že letoun byl v pořádku, ale vyhnul se přímé odpovědi na dotaz, zda tedy katastrofu zavinili piloti nebo dispečeři na letišti. Poznamenal jen, že tři piloti na palubě byli řádně vycvičeni a nalétali více než 10.000 hodin.

    Jihokorejské ministerstvo dopravy dnes potvrdilo, že ocas letounu při přistání zavadil o ranvej, načež se stroj odchýlil od přistávací dráhy. Ministerstvo také oznámilo, že do San Franciska vyšle čtyřčlenný inspekční tým, který prozkoumá vrak letounu.

    Jeden ze svědků nehody CNN popsal, že už při přistávání něco neladilo. "Stroj byl příliš rychlý a příliš nízko," líčil muž, který přistání pozoroval. Kola prý zavadila o překážku a letoun se začal rozpadat. "Za chvíli klouzal a otočil se. Křídla narazila na přistávací dráhu," popsal svědek. Pak se kabinou pro cestující začaly šířit plameny.

    "Zdálo se, že se letadlo vymklo kontrole," řekl zpravodajskému serveru BBC Ki Siadatan, který přistání sledoval z balkonu svého domu. "Uslyšeli jsme ránu a viděli, že letadlo zmizelo v oblaku prachu a kouře. Pak zazněla druhá exploze."

    "Právě jsme nouzově přistáli. Ocas odpadl. Většina lidí je v pořádku. Jsem ok. Je to neskutečný," napsal David Eun a na komunitní síti umístil obrázek spolucestujících, jak vyskakují z letadla. Něco takového prý neviděl od teroristických útoků v září 2001, poznamenal k zásahu hasičů a záchranářů.

    Asiana Airlines je druhou největší leteckou společností v Jižní Koreji. Boeing 777 pojme až 300 pasažérů.

    Podle serveru listu USA Today jde o první velkou havárii komerčního letadla od nehody Airbusu A300 v New Yorku v listopadu 2001. Tehdy havárii nepřežil nikdo z 260 lidí na palubě.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka