Solar Impulse zakončil přelet USA přistáním v New Yorku

07.07.2013

    Washington 7. července (ČTK) - Švýcarský solární letoun Solar Impulse v noci na dnešek úspěšně zakončil poslední etapu při přeletu Spojených států hladkým přistáním v New Yorku. Přelet Ameriky přitom má být testem před plánovaným obletem celé Země v roce 2015.

    Přelet rozvržený na pět etap zahájil stroj poháněný výhradně sluneční energií 3. května v San Francisku a v New Yorku ho dokončil v sobotu v 23:09 (dnes 5:09 SELČ), tedy asi o tři hodiny dříve, než bylo plánováno, informovaly agentury Reuters a AP. Na poslední etapu se letoun vydal v sobotu z Dullesova letiště na předměstí Washingtonu.

    Letadlo Solar Impulse vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Na newyorském Kennedyho letišti s ním přistál Borschberg.

    Lehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí do sta kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí 12.000 fotovoltatických článků umístěných na dlouhém křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů, asi jako obří Boeing 747, a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik, co malé auto.

    Čtvrtina váhy letounu připadá na lithiové baterie, střádající energii z článků pro čtyři elektromotory, každý o výkonu deseti koňských sil. Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let, první let absolvoval v roce 2010.

Zdroj ČTK
 
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka