Chorvatská armáda opraví migy, plány na gripeny jdou teď stranou

09.07.2013


    Záhřeb 8. července (ČTK) - Chorvatské ministerstvo obrany po dlouhém váhání rozhodlo o budoucnosti vojenského letectva. Místo koupě nového typu bojového letadla země s pomocí ukrajinských expertů pouze obnoví letku zastaralých nadzvukových strojů MiG-21. Informoval o tom server Večernji list. Ještě loni Chorvaté uvažovali o pronájmu gripenů, tedy těch stejných strojů, jaké používá české vojenské letectvo.

    Smlouvu o opravě sedmi "jedenadvacítek" a koupi pětice repasovaných letadel stejného typu v celkové hodnotě téměř 14 milionů dolarů (asi 280 milionů Kč) už podepsal ministr obrany Ante Kotromanović. Nabídka ukrajinské firmy Ukrspecexport byla zhruba o čtvrtinu nižší, než kolik za podobné práce požadovala rumunská konkurence.

    Obchod ale provázejí spory mezi ukrajinskou firmou a údajným vlastníkem letadel, jímž je letectvo z Jemenu. To si před osmi lety na Ukrajině objednalo 28 repasovaných letadel, kvůli pochybnostem o kvalitě ale odmítlo za posledních osm zaplatit. Ty proto zůstaly na Ukrajině. Jemen se ale k letadlům hlásí a požaduje je jako kompenzaci.

    Ukrspecexport se ale zaručil, že jemenská kauza nebude mít na dodávky do Chorvatska vliv.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka