Vrtulníková základna se chystá na stěhování, vybírá zaměstnance

10.07.2013

    Přerov 9. července (ČTK) - Přerovská vrtulníková základna se chystá na stěhování do Náměště nad Oslavou. Vojáci by měli svou základnu podle rozhodnutí ministerstva obrany opustit do konce roku. Dosud na ní působí kolem 730 zaměstnanců. V těchto dnech podle zastupujícího velitele základny Michala Kytlici finišují pohovory, které by měly rozhodnout o jejich budoucím uplatnění. Na pracovním úřadě útvar předběžně ohlásil propuštění 121 civilních zaměstnanců.

    "Na základně nyní probíhá výběr, kdy se posuzuje odbornost každého jednotlivce. Zatím nelze říci, kdo přejde do Náměště nebo kdo bude zařazen k jiným útvarům. V Náměšti je přetlak personálu, musí se počkat na výběr," uvedl Kytlica. Kolik lidí z přerovské základny by se na novém místě mohlo uplatnit a zůstat tak v oborou, zatím nedokázal odhadnout.

    Základna už však podle analytika olomouckého pracovního úřadu Jaroslava Mikšaníka nahlásila 121 propuštěných občanských zaměstnanců na konci letošního roku. Podle Kytlici se však počet mění. "Například v pondělí jsem tady měl občanského zaměstnance, který přišel požádat o uvolnění k 1. listopadu k jinému útvaru. Někteří lidé si zaměstnání hledají v rámci armády sami, oslovují i útvary v místě bydliště," řekl velitel základny.

    Vojáky ještě čekají cvičení, na kterých se budou podílet, a pak postupné stěhování. "Musíme materiál přepravit do centrálních skladů a předávat jiným útvarům. Čeká nás vypovězení smluv a předat to státnímu podniku LOM. Mezitím po personálních pohovorech budeme lidi postupně uvolňovat a omezovat všechny služby až do úplného ukončení," dodal Kytlica.

    Přesun přerovské vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou oznámilo ministerstvo obrany definitivně loni v prosinci. O stěhování 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí se však mluvilo už řadu měsíců, se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Letiště v Přerově bude využívat pro svoji činnost státní podnik LOM (dříve Letecké opravny Malešice).

    Rozhodnutí tehdejšího ministra obrany zasáhlo především plány Přerova a Olomouckého a Zlínského kraje, které už dlouho pracují na projektu regionálního smíšeného letiště. Odchod vojáků z vrtulníkové základny projekt letiště, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety, zcela jistě zkomplikuje. Jen Přerov do plánů od roku 2009 investoval 12 milionů korun. Finance jsou pro tento rok pozastaveny. Premiér v demisi Petr Nečas (ODS) ale v březnu ČTK řekl, že přerovské letiště by mělo fungovat i po odchodu armády, o jeho fungování by se měl podle něj zasadit také stát.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka