Výstava v Plzni mapuje čs. letectvo, ukáže 100 dobových exponátů

11.07.2013

    Plzeň 11. července (ČTK) - Historii československého letectva od jeho vzniku až po současnost představuje nová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska. Přes 100 dobových exponátů dokládá vývoj od roku 1918, vystaveny jsou například letecké mapy, originální uniformy a kombinézy pilotů, padáky, řády a vyznamenání, průkazy letců, palubní přístroje letadel i vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig-23. Výstava nazvaná 95 let čs. letectva, jež přibližuje i osudy několika pilotů, potrvá do 22. září. ČTK to dnes řekl její autor Ladislav Vitík.

    "Začátek expozice je věnován roku 1918 a vzniku letectva. Máme zde i měřicí přístroje z historických letadel, ale také třeba osobní deník generála Jana Irvinga, rodáka z Lisova u Stodu. Deník si psal, když byl v leteckém učilišti," uvedl.

    Irving se později zapsal do historie 311. československé bombardovací perutě RAF jako vynikající pilot, lidé mohou vidět i jeho uniformu včetně všech vyznamenání, jež obdržel. "Byl znám tím, že napadl z našich letců nejvíc ponorek, byl i instruktorem našich letců na Bahamách, po válce vstoupil jako pilot do československých aerolinií, v 50. letech byl vyhozen," uvedl Vitík.

    Právě originální uniformy československých pilotů britského královského letectva RAF reprezentují období leteckého odboje, vystaven je i záchranný člun, výstrojní součástky, řády a vyznamenání udělovaná v době jejich působení v Anglii. "V roce 1940 mělo čs. letectvo ve Velké Británii celkem 1287 příslušníků, přes 500 z nich padlo na frontách," řekl.

    Poválečné letectvo dokumentují uniformy, letecké kombinézy, palubní přístroje letadel, spojovací technika, záchranné padáky, letecké symboly a insignie, pilotní průkazy letců a letecké události na letištích Plzeňska.

    Výstavu, kterou pořádá muzeum spolu s Leteckým historickým klubem Plzeň a Svazem letců ČR, uzavírá vznik civilní letecké dopravy na našem území, přiblížena je i činnost Letecké záchranné a pátrací služby Armády ČR.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka