Požár v letadle dočasně zastavil provoz na letišti Heathrow

13.07.2013

    Londýn 12. července (ČTK) - Londýnské letiště Heathrow dnes dočasně přerušilo provoz kvůli požáru na palubě letounu etiopských aerolinií, zaparkovaného u jednoho z terminálů. V době, kdy letoun zachvátily plameny, byla paluba prázdná. Požár si tak podle všeho nevyžádal zraněné. Podle serveru BBC hořel Boeing 787 Dreamliner, čili letoun nejmodernějšího typu tohoto výrobce, jehož zprovoznění provázely v posledních měsících potíže s bateriemi.

    Zákaz startů a přistávání na Heathrow kvůli požáru v etiopském letadle platil od 17:30 SELČ a krátce před 19:30 SELČ byl zrušen. Kvůli incidentu zhoustnul provoz nad Londýnem, kde desítky letadel čekaly na povolení k přistání, případně byly přesměrovány na jiná letiště. V londýnské oblasti je těch mezinárodních kromě Heathrow k dispozici dalších pět.

    Londýnští hasiči přijeli na místo, aby pomohli případně v hašení pracovníkům letiště, kteří stroj postříkali ohnivzdornou pěnou. Podle BBC nejsou výraznější škody na letadle viditelné.

    Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly.

    V dubnu úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k plnému provozu s cestujícími.

    Vůbec nejvíce těchto strojů mají zatím k dispozici japonské aerolinie. All Nippon Airways jich mají celkem 17, konkurenční Japan Airlines (JAL) dalších sedm. Po šesti strojích mají americké United Airlines a indické Air India. Etiopské aerolinky disponují nejméně čtyřmi Boeingy 787. V Evropě s tímto strojem létají pouze polské aerolinie LOT.

    Postižené letadlo na letišti Heathrow je zřejmě to, které jako první v dubnu opět začalo létat po povolení úřadu FAA.

    Akcie Boeingu na burze v New Yorku po zprávě prudce klesly, ztrácely asi sem procent a přechodně se dostaly pod 100 dolarů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka