Etiopské aerolinie po požáru Dreamlinery neodstaví

13.07.2013

    Addis Abeba/Londýn 13. července (ČTK) - Etiopské aerolinie dnes oznámily, že neodstaví letouny Boeing 787 Dreamliner poté, co jeden z těchto strojů společnosti zachvátil v pátek na londýnském letišti Heathrow požár. Britské úřady mezitím uvedly, že požár letadla nezpůsobil problém s bateriemi, kvůli kterému musel Boeing na počátku tohoto roku odstavit z provozu všechny stroje Dreamliner. Boeing 787 Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo.

    "Nevyřadili jsme z provozu žádné z našich letadel," uvedla etiopská letecká společnost v e-mailu citovaném agenturou Reuters. "K incidentu na Heathrow došlo, když byl letoun více než osm hodin na zemi, a nemá vliv na leteckou bezpečnost." Příčiny požáru stále nejsou známy. "Zatím není žádný nový vývoj. Incident je vyšetřován, aby byl stanoven důvod požáru," uvedla společnost.

    Britský úřad pro vyšetřování leteckých nehod (AAIB) dnes oznámil, že není žádný důkaz, že by páteční požár letadla způsobily vadné baterie. Podle dnešního prohlášení je již nyní jasné, že požár vzplanul v místě, které je vzdálené od části s bateriemi a zatím není důkaz, že by zde byla souvislost mezi požárem a bateriemi. Vyšetřování však stále pokračuje a bude trvat ještě několik dní, dodal AAIB.

    Letiště Heathrow kvůli požáru Dreamlineru v pátek dočasně přerušilo provoz. Letadlo bylo zaparkováno ve speciálním hangáru stranou terminálů, aby mohl být případ řádně vyšetřen. Na vyšetřování se podle serveru BBC News podílí oddělení pro vyšetřování leteckých neštěstí britského ministerstva dopravy, firma Boeing, Americký Federální úřad pro letectví (FAA), americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) a Etiopské aerolinie.

    FAA v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly.

    V dubnu úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k plnému provozu s cestujícími.

    Vůbec nejvíce těchto strojů mají zatím k dispozici japonské aerolinie. All Nippon Airways jich mají celkem 17, konkurenční Japan Airlines (JAL) dalších sedm. Po šesti strojích mají americké United Airlines a indické Air India. Etiopské aerolinky disponují nejméně čtyřmi Boeingy 787. V Evropě s tímto strojem létají polské aerolinie LOT a nově také britská společnost Thomson Airways a norské aerolinie Norwegian Air Shuttle.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka