Sedmačtyřicítkou na Bushe

14.07.2013

    Velmi neobvyklé přistání se třicátého června odehrálo na palubě nejnovější americké letadlové lodi CVN-77 George Walker Bush, plující v té době nedaleko amerického východního pobřeží. Po třicet pět minut trvajícím letu z pozemní základny amerického námořního letectva Patuxent River se nedaleko od ní objevil velmi podivně vyhlížející černě zbarvený „platýz“.

    Pozoruhodné bylo, že po prvním ani druhém přistání na palubě lodi ze stroje nevystoupil žádný pilot. Prototyp průzkumného Northrop Grummanu X-47B je bezpilotní. Přesto neměl při přistávacím manévru, provedeném přistávací rychlostí 270 kilometrů za hodinu, s dosednutím žádné problémy a na palubě se po zachycení třetího přistávacího lana svým hákem zastavil po absolvování dráhy o délce jen sto pět metrů. Smyslem testovacích letů dvou létajících prototypů stroje je vypracování koncepce stroje americkým námořnictvem připravované kategorie UCLASS, Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike System.

    O budoucí pravděpodobně velmi lukrativní kontrakt na stroj zmíněné kategorie se ovšem kromě zmíněného konsorcia zajímají i další velké firmy - Boeing, Lockheed Martin a General Atomics. Zda ovšem bude úspěšné testování prototypu znamenat, že podíl pilotovaných ofenzivních útočných strojů na palubách letadlových lodí začne již brzy klesat, se pravděpodobně ukáže během dalšího desetiletí.

--
Pramen
US Navy X-47B schafft Tragerlandung
Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka