Tři letouny L-159, součásti obchodu s CASA, jsou nyní v USA

16.07.2013


    Praha 15. července (ČTK) - Soukromý zájemce z USA získal tři letouny L-159, které původně česká armáda vyměnila do Španělska jako součást kontraktu s koncernem EADS na dodávku dopravních strojů CASA pro české vojenské letectvo. Novinářům to dnes řekl ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. Obchod potvrdil také šéf Omnipolu Michal Hon, ani jeden z nich však nechtěl uvést, kdo přesně tři jednomístné podzvukové bitevníky získal a za jakou cenu.

    "V současné době fyzicky už jsou za 'velkou louží' ve Spojených státech, protože EADS našlo seriózního zájemce," prohlásil o trojici letadel Bulant na tiskové konferenci týkající se zprovoznění systému pasivní ochrany letounů CASA.

    Součástí kontraktu na dodávku čtveřice těchto strojů byla dohoda o výměně jedné CASA za pět L-159. Koncern EADS je plánoval na základně v Talaveře využívat při výcviku španělských pilotů. Podle ředitele Hona z tohoto plánu nakonec sešlo kvůli zhoršující se ekonomické situaci Španělska.

    Dvě dvoumístné L-159 se nyní vrací českému letectvu jako součást kompenzací právě za dvouleté zpoždění při zprovozňování systému ochrany letounů CASA. Ačkoliv zprovoznění každého z nich bude stát okolo 10 milionů korun, jejich převzetím se výrazně zvýší výcvikové možnosti českého vojenského letectva, tvrdí odborníci.

    Zbývající tři do Španělska odeslané stroje typu, který se ČR zatím marně snaží udat na světových trzích, si tedy v minulých měsících pořídil soukromý zájemce ze Spojených států. Jde o letadla v jednomístné verzi.

    "Ano, jsou v USA. Kdo a jak je bude využívat, to už je mimo moji kompetenci," poznamenal dnes šéf Omnipolu Hon, jehož firma obchod mezi armádou a EADS zprostředkovávala.

    Stroje L-159, kterých má armáda několik desítek, se ČR i jejich výrobce Aero Vodochody snaží prodat do zahraničí už dlouho. Zatím neúspěšně. V minulých měsících projevoval zájem například Irák, obchod se ale zatím neuskutečnil.

    Informace ČTK nyní hovoří o tom, že o bitevníky z Vodochod má zájem také americká společnost Draken International. Její ředitel Jared Isaacman nechtěl případná vyjednávání v Česku pro ČTK vůbec komentovat. Bulant dnes výslovně zdůraznil, že obchod se třemi "španělskými" L-159 se této firmy netýká.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka